Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Aktualności

Recepturowe wędrówki po Europie. Holandia, część druga

dr hab. Maciej Bilek, prof. URAutordr hab. Maciej Bilek, prof. UR
26/02/2024
Recepturowe wędrówki po Europie. Holandia, część druga

fot. Canva.com

„Maść Whtifielda” to jedna z recepturowych legend! Posiada liczne modyfikacje, choć substancje czynne są zawsze te same: kwas benzoesowy i kwas salicylowy. I to one właśnie odpowiadają za wyjątkowe działanie tego leku recepturowego. Jak wygląda jego holenderska modyfikacja?

Rozpoczynamy drugie spotkanie z „Formularium Nederlandse Apothekers” (FNA). To już czwarty europejski receptariusz, który omawiamy na łamach „Aptekarza Polskiego”, po

  • węgierskim „Formulae Normales” (patrz: cz. 1, 2, 3 i 4);
  • hiszpańskim „Formulario Nacional” (patrz: cz. 1, 2, 3 i 4);
  • belgijskim „Formulaire Therapeutique Magistral” (patrz: cz. 1, 2, 3 i 4).

Czytelnicy pamiętają być może, że holenderskie leki recepturowe nie różnią się aż tak bardzo od naszych, jak belgijskie. Udowodniliśmy to tydzień temu w oparciu o receptury z tlenkiem cynku: w „Formularium der Nederlandse Apothekers” mamy i pastę cynkową i maść cynkową, mamy kilka „pudrów płynnych”, mamy zasypkę… Kolejnym dowodem bliskości jest receptura na słynną „Maść Whitfielda” o której coraz rzadziej pamiętamy, by nie powiedzieć gorzej – zapomnieliśmy… 

„Benzoëzuur-salicylzuur zalf”

„Maść Whitfielda” to „Benzoëzuur-salicylzuur zalf”, „Unguentum acidi benzoici et acidi salicylici” („Whitfield’s zalf”). W recepturze holenderskiej, obecnej w FNA od 1967 roku, stężenia obydwu substancji czynnych to 5%:

Acidum benzoicum 5 g
Acidum salicylicum 5 g
Adeps lanae 33,75 g
Vaselinum album 45 g
Aqua purificata 11,25 g

Jak widzimy, recepturę tę, podobnie jak holenderską maść i pastę cynkową, można wykonać wraz z zarejestrowanymi i dostępnymi w Polsce surowcami farmaceutycznymi!

Europejskie dziedzictwo leku recepturowego

Warto przy tym zaznaczyć, że „Maść Whitfielda” obecna jest również w wielu innych receptariuszach i farmakopeach, świadcząc o naszym wspólnym, europejskim dziedzictwie – także w zakresie leku „robionego”! Przykładowo „Farmakopea Czeska” podaje recepturę „Whitfieldova mast” [1] o następującym składzie:

Acidum salicylicum 5,0 g
Acidum benzoicum 12,0 g
Adeps lanae 83,0 g

I taką właśnie recepturę, zawartą w obowiązującej farmakopei kraju członkowskiego Unii Europejskiej, można wykonać w Polsce jako lek apteczny [2]. Z kolei tak często cytowany w cyklu „Recepturowe wędrówki po Europie” czeski receptariusz „Magistraliter receptura w dermatologii” podaje skład bardzo podobny, jednak z korzystnym, 10% dodatkiem parafiny ciekłej, ułatwiającym wykonanie leku:

Ac. salicylici 3,0
Ac. benzoici 6,0
Paraffini liq. 5,0
Vaselini flavi ad 50,0                        

Maść Whitfielda w polskiej praktyce dermatologicznej

W polskiej praktyce dermatologicznej stosowano „Maść Whitfielda” w grzybicach stóp i paznokci z hiperkeratozą. Bardzo podobnie użycie praktykowane jest w Czechach, przy czym dodatkowo zaleca się ją w leczeniu ropnych stanów zapalnych skóry. W XXI wieku o wyjątkowym składzie „Maści Whitfielda” warto pamiętać szczególnie wtedy, gdy stwierdzona została u danego pacjenta nieskuteczność leków z np. klotrymazolem, mikonazolem lub terbinafiną, gdy doszło do szybkiego nawrotu choroby po zakończonej terapii takim lekiem, bądź też gdy grzybicy towarzyszy zakażenie bakteryjne i/lub silne swędzenie.

Maści z kwasem salicylowym

Tytuł monografii „Maść z kwasem salicylowym” („Acidi salicylici unguentum”) znamy wszyscy. To oczywiście „Farmakopea Polska XIII” i jedna z jej bezcennych monografii narodowych [3]. Jak wiemy jest jedną z nielicznych, które dopuszczają możliwość wykonywania leku o stężeniu dowolnym, jednak w ściśle przewidzianym zakresie. To od 1,0 do 20,0% na bazie wazeliny białej. Receptariusz holenderski wykracza poza ten zakres, przekazując receptury o następujących stężeniach:

  • „Salicylzuur 5% in vaseline album”,
  • „Salicylzuur 10% in vaseline album”
  • „Salicylzuur 20% in vaseline album”
  • „Salicylzuur 30% in vaseline album”
  • „Salicylzuur 40% in vaseline album.

Jak pamiętamy, według „Wykazu dawek substancji czynnych” kwas salicylowy działa:

  • antyseptycznie: w stężeniach 1,0-3,0% (dawka zwykle stosowana) i 10% (dawka maksymalna),
  • keratolitycznie: w stężeniu 10% (dawka zwykle stosowana) i 50% (dawka maksymalna).

Holendrzy postrzegają działanie kwasu salicylowego podobnie. Wedle materiałów dla osób zapisujących recepty dermatologiczne (huidziekten.nl), minimalnym stężeniem w którym uzyskuje się działanie keratolityczne jest 5%. Stężenia niższe, np. 3%, również są uwzględniane w recepturach, po to jednak, aby ułatwić penetrowanie innych leków.  5%, 10% i 30% maściom z kwasem salicylowym na bazie wazeliny przypisuje się działanie zmiękczające w hiperkeratozie, natomiast stężenia 20-40% stosować można w przypadku zmiękczania brodawek, odcisków i paznokci.  

Inne receptury z kwasem salicylowym

Oczywiście na „Maści Whitfielda” i pięciu maściach z kwasem salicylowym receptury z tą substancją czynną się nie kończą. „Formularium der Nederlandse Apothekers” przekazuje ich jeszcze kilkanaście, ale niestety wraz z polskim asortymentem surowców recepturowych wykonać ich się nie da! To m.in. „Salicylzuur 5% in koelzalf” oraz „Salicylzuurgel 6%”.

Holenderska receptura „Unguentum leniens”

W tym momencie konieczne są oczywiście obszerne wyjaśnienia. „Koelzalf” to po prostu „Unguentum leniens”, jedno z ulubionych podłóż „Formularium der Nederlandse Apothekers”. W monografii narodowej „Farmakopei Polskiej XIII”, jako „Maść zmiękczająca” („Cold cream”, „Unguentum emoliens”, „Unguentum refrigerans”), ma ona skład następujący:

Cera alba 8,0 cz.
Cetylis palmitas 15,0 cz.
Rapae oleum raffinatum 62,0 cz.
Aqua purificata 15,0 cz.
Lavandulae aetheroleum 0,2 mL

Natomiast w FNA receptura „Unguentum leniens” wygląda tak:

Arachide-olie 57.5 g
Monoleïne 5 g
Witte bijenwas 12.5 g
Rozenolie, water ad 100 g

Różnice są znaczne, ale zauważmy, że sama polska „Unguentum lenienes” zmieniała się znacznie na przestrzeni wieków, o czym pisaliśmy w innym miejscu [4].

Czy maść holenderską dałoby się wykonać w Polsce?

 „Witte bijenwas”, czyli wosk biały, w asortymencie surowców recepturowych mamy, wraca do nas jednak problem oleju arachidowego, niedostępnego w Polsce jako surowiec recepturowy (patrz: „Recepturowe wędrówki po Europie. Holandia, część pierwsza”). Dodatkowo pojawia się brak „Monoleïne”, czyli „Glycerol mono-oleaat” (łac. Glycerolum monooleicum). I oczywiście olejku różanego (źródła mówią o jednej kropli), choć warto w tym miejscu nadmienić, że podłoże „Koelzalf” ma również odmianę „Koelzalf zonder rozenolie”, czyli bez tego olejku eterycznego. Jest także druga modyfikacja, czyli „Koelzalf met 20% vaseline”:

Vaseline album 20 g
Unguentum leniens ad 100 g

To właśnie na bazie „Koelzalf” przygotowywane powinny być wedle „Formularium der Nederlandse Apothekers” następujące, bardzo ważne receptury z hydrokortyzonem, triamcynolonu acetonidem, mocznikiem i siarką:

  • „Hydrocortisonacetaat 1% in koelzal”,
  • „Triamcinolonacetonide 0.1% in koelzalf”,
  • „Ureum 5% in koelzalf”,
  • „Ureum 10% in koelzalf”,
  • „Zwavel 5% in koelzalf”.

Żel z kwasem salicylowym

Wspomniany powyżej „Salicylzuurgel 6%” posiada swą łacińską nazwę: „Mucilago acidi salicylici 6%”. Oto skład tej bardzo interesującej receptury:

Salicylzuur 6 g
Geketoneerde alcohol 95% v/v 16 g
Hypromellose 2 g
Natriumdiwaterstoffosfaat dihydraat 0.1 g
Propyleenglycol 62 g
Water ad 100 ml

Względem zarejestrowanego w Polsce podłoża (Hydroxyethylcellulosi mucilago) różni się przede wszystkim obecnością hypromelozy (hydroksypropylometylocelulozy), ale także: glikolu propylenowego oraz sodu diwodorofosforanu dwuwodnego. Ciekawe są wskazania „Mucilago acidi salicylici 6%”, wedle źródeł holenderskich to wyprysk rogowaciejący (hiperkeratotyczny) dłoni i stóp.

Dziegcie w nowoczesnym lecznictwie

Gdyby nie skład „Koelzalf” i „Salicylzuurgel 6%” moglibyśmy poczuć się dzisiaj nie jak w czasie wędrówki, a jak w domu, prawda? Ale „Maść Whitfielda” i maści z kwasem salicylowym to zaledwie początek sprawdzonych surowców i tradycyjnych receptur, które przekazuje „Formularium der Nederlandse Apothekers”! Za tydzień spotkamy się z dawno już w Polsce niedostępną jako surowiec farmaceutyczny… smołą z węgla kamiennego (Pix Lithanthracis). Będzie to również znakomita okazja, aby zmierzyć się z tematem stosowania „dziegciów” w europejskim i światowym, nowoczesnym lecznictwie.Dr hab. Maciej Bilek. prof. UR


[1]Patrz więcej: Bilek M., Bilek J., Whitfieldova mast. Dostęp on-line: https://aptekarski.com/artykul/leki-z-apteki-whitfieldova-mast
[2]Patrz więcej: Bilek M., Bilek J., Na zakończenie. Dostęp on-line: https://aptekarski.com/artykul/leki-z-apteki-na-zakonczenie
[3]Patrz więcej: Bilek M., Monografie narodowe „Farmakopei Plskiej”. Dostęp on-line: https://aptekarski.com/artykul/nowoczesne-zrodla-informacji-w-aptece-czasu-przemian-czesc-6-monografie-narodowe-farmakopei-polskiej
[4] Patrz więcej: Bilek M., Bilek J., Czy tylko historia? Dostęp on-line: https://aptekarski.com/artykul/leki-z-dawnej-apteki-czy-tylko-historia#link_2

Tagi: farmacja za granicąleki recepturowemaścireceptariuszrecepturatechnologia postaci leku
UdostępnijPodziel się

Chcesz otrzymywać powiadomienia o najważniejszych aktualnościach?

WYŁĄCZ
dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor ponad dziewięciuset (w tym ponad dwustu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224
AutorRedakcja Aptekarza Polskiego

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy! „Zielone recepty” – nie jako alternatywa dla farmakoterapii, lecz jako jej naukowo uzasadnione uzupełnienie. W tym...

Czytaj więcejDetails

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych
AutorInformacja prasowa

W obliczu dynamicznych zmian w systemie ochrony zdrowia, rola farmaceutów w działaniach na rzecz szczepień nabiera kluczowego znaczenia. Apteki stają...

Czytaj więcejDetails
Następny wpis
Ziele drapacza w zaleceniach EMA dla roślinnych produktów leczniczych

Ziele drapacza w zaleceniach EMA dla roślinnych produktów leczniczych

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Znajdź nas na Facebooku!

Subskrybuj powiadomienia

Nie przegap nowych wpisów - zapisz się na powiadomienia!

Zapisz się na powiadomienia
  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu i Polityka Prywatności
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu Serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aptekarz Polski
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 223 (201e)
  • Akademia Aptekarza Polskiego – szkolenie [punkty edukacyjne]
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Receptura
  • Trendy
  • Prawo
  • Farmacja szpitalna
  • WIDEO
  • Podcasty
  • WYWIADY
  • Opinie ekspertów

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zapoznaj się z naszą Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności.