Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Aktualności

Recepturowe wędrówki po Europie. Francja, część druga

dr hab. Maciej Bilek, prof. URAutordr hab. Maciej Bilek, prof. UR
24/04/2024
Recepturowe wędrówki po Europie. Francja, część druga

fot. Canva.com

Oto pierwsza porcja obiecanych w ubiegłym tygodniu receptur, oczywiście z francuskiego „Les préparations magistrales en pédiatrie”. Przed nami aż trzy kategorie leków „robionych”: „Kératolytiques”, „Anti-bactériennes / Antiparasitaires” oraz „Asséchantes / Antiseptiques”, zanurzone w… zapachach olejków eterycznych!

Przypomnijmy, że pod zacytowanym powyżej tytułem opublikowano w istocie dwa receptariusze: adresowany do lekarzy i omówiony w poprzedniej „Wędrówce” „Prescrire en toute sécurité” oraz „Formules courantes”, zawierający receptury. I to do niego właśnie dzisiaj zaglądamy. Jak pamiętamy, opracowaniom tym patronuje PreF (Pharmaciens des Préparatoires de France, do niedawna La SOTP – Société des Officinaux sous-traitants en Préparations magistrales).

Uważni Czytelnicy „Aptekarza Polskiego” pamiętają zapewne przytoczone w ubiegłym tygodniu statystyki dotyczące lat 2016-2017: leki dermatologiczne stanowiły w tym czasie zaledwie 17% wykonanych we Francji leków recepturowych. I być może to dlatego „Les préparations magistrales en pédiatrie” koncentruje się właśnie na tej grupie.

Huille essentieles, czyli olejki eteryczne w składzie leków recepturowych i nie tylko…

Trudno znaleźć drugi europejski kraj w którym olejki eteryczne cieszyłyby się równie wielkim poważaniem co we Francji – fenomen ten zwraca natychmiast uwagę przybysza, nie tylko zresztą farmaceuty. Olejki eteryczne są wykorzystane powszechnie, i w lecznictwie i w życiu codziennym. Apteczka wielu Francuzów to w istocie pokaźne pudełko z buteleczkami olejków eterycznych, stosowanych w sposób racjonalny i odpowiedzialny, m.in. w bólach zębów, w przeziębieniu, dolegliwościach reumatycznych, obniżonym nastroju, problemach z zasypianiem…

Nie dziwmy się zatem, że w odpowiedzi na tę popularność tutejsze apteki posiadają wyeksponowane stanowiska z olejkami eterycznymi kilku wiodących firm (skądinąd w części założonych przez farmaceutów).

Zgodna z tym trendem pozostaje również „Farmakopea Francuska” („La pharmacopée française”), podając kryteria oceny jakości olejków eterycznych, których brak w „Farmakopei Europejskiej”. W rozdziale „Substances d’origine végétale” odnajdujemy m.in. olejki eteryczne: hyzopu lekarskiego, cyprysu wiecznie zielonego, jodły syberyjskiej, mirtu zwyczajnego oraz olejku z liści goździkowca korzennego… Z kolei w rozdziale „Formulaire national” od zaledwie roku obecne są trzy rewelacyjne monografie ogólne, określające wymogi jakości mieszanek olejków eterycznych: „Mélanges d’huiles essentielles destinés à l’inhalation”, „Mélanges d’huiles essentielles destinés à une application cutanée” oraz „Mélanges d’huiles essentielles destinés à la voie orale”.

Oczywiście popularność olejków eterycznych znajduje również odzwierciedlenie w przypadku leków „robionych”, także tych ujętych w receptariuszu „Les préparations magistrales en pédiatrie”!

Czytaj więcej: „Surowce recepturowe dawniej i dziś”, olejek eteryczny terpentynowy, eukaliptusowy oraz miętowy.

Receptura „odstraszająca” wszy

Jako pierwszy „olejkowy” lek wymieńmy „Mélange répulsif contre les poux”. To nic innego jak receptura… „odstraszająca” wszy, składająca się z równych ilości olejku drzewa herbacianego i olejku lawendowego. Lek ten, powyżej siódmego roku życia, może być stosowany w postaci nierozcieńczonej, po jednej kropli za każdym uchem. Natomiast u dzieci powyżej trzydziestego miesiąca życia „Mélange répulsif contre les poux” używa się w rozcieńczeniu (proporcja 1:1) w oleju roślinnym, np. oleju jojoba. Równocześnie „Les préparations magistrales en pédiatrie” zaleca podanie leku w ilości kilku kropli na poszewkę, szalik i nakrycia głowy. Mamy również sprecyzowane kryteria bezpieczeństwa stosowania: „Mélange répulsif contre les poux” przeciwwskazany jest u pacjentów poniżej trzydziestego miesiąca życia oraz u dzieci, u których w przeszłości występowały drgawki.

Francuskie przepisy z olejkami eterycznymi wskazane w zapaleniu kątów ust

Kolejne receptury z olejkami eterycznymi wskazane są w zapaleniu kątów ust (tzw. „zajady”). Podobnie jak „Mélange répulsif contre les poux” stosuje się je w postaci nierozcieńczonej: jedną kroplę, miejscowo, z analogicznym przeciwwskazaniem jak w przypadku „Mélange répulsif contre les poux”. Receptura pierwsza sporządzana jest na bazie oleju z nasion czarnuszki siewnej (Huile végétale de Nigelle, 24 ml) i z dodatkiem Vitamine E (1,5 ml). Lek zawiera w równych ilościach (po 2 ml) aż trzy olejki eteryczne: drzewa herbacianego, palmarozowy (z palczatki imbirowej) oraz Geranium rosat. Receptura druga przeznaczona jest dla pacjentów powyżej 30 miesiąca życia i sporządzana na bazie bardzo popularnego we Francji „oleju nagietkowego” (20 ml), będącego w istocie maceratem z kwiatów tej rośliny w oleju słonecznikowym lub oleju z oliwek. Także i tutaj mamy trzy olejki eteryczne: drzewa herbacianego, palmarozowy i lawendy szerokolistnej (każdy po 20 kropli).

Recepturowe leki przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze

Powyższe receptury ujęte ostały w rozdziale „Anti-bactériennes / Antiparasitaires”. Oczywiście jako jedne z wielu! Uwagę zwracają również dwa leki przeciwtrądzikowe: 4% maść i 1% roztwór z erytromycyną. W przypadku pierwszego, na przeszkodzie wykonania w Polsce stać będą niedostępne podłoża (aż trzy do wyboru), zaś drugiego – tak często stosowany w Europie i nadal nieobecny u nas jako surowiec recepturowy glikol propylenowy.

W infekcji świerzbowca „Les préparations magistrales en pédiatrie” poleca stosować „Lotion antiparasitaire”, zawierający jako substancje czynne permetrynę (5%) lub benzoesan benzylu (10%). Bardzo interesująca jest „Pommade contre les crevasses des mamelons”, czyli maść do stosowania w pęknięciach sutków. Zawiera dwa leki „gotowe”, mikonazol oraz… ibuprofen! Posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i wspomagające gojenie podczas karmienia piersią.

Leki robione na zmiany skórne

A teraz leki z działu „Asséchantes / Antiseptiques”. Przykład? „Solution de Milian aqueuse”, bardzo interesujący roztwór do przemywań, przeznaczony do stosowania ze wskazaniami typowymi dla dzieci: liszajec zakaźny i pieluszkowe zapalenie skóry. Zgodnie z rekomendacją „Les préparations magistrales en pédiatrie” lek ten może być wykonany jako roztwór wodny lub wodno-glicerolowy. Niestety! Zawiera niezarejestrowane w Polsce surowce farmaceutyczne: Vert de méthyle, czyli zieleń metylową oraz Violet de gentiane, fiolet gencjanowy (fiolet krystaliczny, chlorek metylorozaniliniowy).

I przykład drugi: „Solution d’éosine aqueuse à 1%” do stosowania w tych wszystkich skórnych zmianach chorobowych, które mogą ulegać nadkażeniom. Tutaj z kolei substancją czynną jest Eosine disodique, czyli bardzo popularna w Europie Zachodniej eozyna (sól dwusodowa), dostępna również w postaci leków „gotowych”.

Zaskakujące wskazanie dla 1% roztwór azotanu srebra

Jest jednak w dziale „Asséchantes/Antiseptiques” jeszcze jeden lek, który można w Polsce wykonać. To „Solution de nitrate d’argent à 1%”, czyli 1% wodny roztwór azotanu srebra. Lek ten posiada zaskakujące wskazania terapeutyczne: pieluszkowe zapalenie skóry, rany oraz chyba najciekawsze i warte uwzględnienia w polskiej praktyce recepturowej – grzybice skóry w tym kandydozy skóry. „Solution de nitrate d’argent à 1%” należy nakładać za pomocą kompresu i nie stosować na miejsca narażone na działanie promieni słonecznych.

1% maść z kwasem salicylowym

Kolejna interesująca receptura to „Vaseline salicylée à 1%”, czyli 1% maść z kwasem salicylowym. Zwróćmy przy tym uwagę, że „Les préparations magistrales en pédiatrie” w recepturze tej jako nazwę podłoża podaje samo słowo Vaseline. To problem, bowiem pod takim właśnie tytułem, w obowiązującej „Farmakopei Francuskiej”, odnajdujemy monografię „Vaseline” (syn. „Petrolatum album”) o odrębnych wymogach jakościowych. Zauważmy jednak, że mamy monografie narodowe „Farmakopei Francuskiej” („Pommade à l’acide salicylique” oraz „Pâte à l’oxyde de zinc”) będące recepturami analogicznymi do tych przekazywanych przez „Les préparations magistrales en pédiatrie”. I to właśnie w tych farmakopealnych recepturach jako składnik podłoża, zamiast wskazywanej przez „Les préparations magistrales en pédiatrie” Vaseline, przyjęto… Vaseline blanche, czyli wazelinę białą – zgodną z normą „Farmakopei Europejskiej” (a zatem i „Farmakopei Polskiej”).

Francuskie wskazanie terapeutyczne „Vaseline salicylée à 1%” adresowane jest dla grupy najmłodszych pacjentów, to tzw. ciemieniucha. „Les préparations magistrales en pédiatrie” poleca stosować maść wieczorem na skórę głowy, pozostawić na noc, rano zmyć, wyszczotkować i usunąć łuskę.

„Pommade verrucide” – maści na brodawki

I wreszcie receptura, a właściwie: receptury, pod wspólną nazwą „Pommade verrucide”, czyli maści na (tak często spotykane u dzieci) brodawki. Pierwsza zawiera 3 g kwasu salicylowego, 2 g rezorcynolu oraz 6 g podłoża Vaseline. Druga z kolei składa się z 4 g kwasu salicylowego, 3 g kwasu benzoesowego, 7 g lanoliny oraz 8 g Vaseline. Dawkowanie obydwu leków jest analogiczne: pod opatrunkiem okluzyjnym, unikając nakładania na zdrową skórę.

Zakończenie

I tak właśnie prezentują się francuskie leki recepturowe z kategorii „Kératolytiques” „Anti-bactériennes / Antiparasitaires” oraz „Asséchantes / Antiseptiques”. W przyszłym tygodniu przedstawimy z kolei preparaty z najobszerniejszego działu: „Emollientes”. Arcyciekawe woskowce przeplatają się w nim z odkrywczymi „pudrami płynnymi”, imponuje bogactwo leków wskazanych do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry, a zaskakujące preparaty na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry aż proszą się o wprowadzenie do polskiej praktyki recepturowej!

Tagi: farmacja na świeciefarmacja za granicąFrancjareceptura
UdostępnijPodziel się

Chcesz otrzymywać powiadomienia o najważniejszych aktualnościach?

WYŁĄCZ
dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor ponad dziewięciuset (w tym ponad dwustu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224
AutorRedakcja Aptekarza Polskiego

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy! „Zielone recepty” – nie jako alternatywa dla farmakoterapii, lecz jako jej naukowo uzasadnione uzupełnienie. W tym...

Czytaj więcejDetails

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych
AutorInformacja prasowa

W obliczu dynamicznych zmian w systemie ochrony zdrowia, rola farmaceutów w działaniach na rzecz szczepień nabiera kluczowego znaczenia. Apteki stają...

Czytaj więcejDetails
Następny wpis

Rynek apteczny w marcu 2024 wyżej niż rok wcześniej (+4,3%) Wzrost względem lutego 2024 (+4,1%)

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Znajdź nas na Facebooku!

Subskrybuj powiadomienia

Nie przegap nowych wpisów - zapisz się na powiadomienia!

Zapisz się na powiadomienia
  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu i Polityka Prywatności
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu Serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aptekarz Polski
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 223 (201e)
  • Akademia Aptekarza Polskiego – szkolenie [punkty edukacyjne]
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Receptura
  • Trendy
  • Prawo
  • Farmacja szpitalna
  • WIDEO
  • Podcasty
  • WYWIADY
  • Opinie ekspertów

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zapoznaj się z naszą Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności.