Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Aktualności

Recepturowe wędrówki po Europie. Belgia, część czwarta

dr hab. Maciej Bilek, prof. URAutordr hab. Maciej Bilek, prof. UR
03/01/2024
Recepturowe wędrówki po Europie. Belgia, część czwarta

fot. Canva.com

Belgijski „Formulaire Therapeutique Magistral” zawierał niegdyś wyłącznie receptury dermatologiczne, a i obecnie dominują one liczbowo. Jakie to leki? Z jakimi surowcami? W jakich wskazaniach terapeutycznych są stosowane?

Za nami już trzy spotkania z FTM – oficjalnym receptariuszem belgijskim. Zgodnie z jego tytułem przyjęliśmy również układ terapeutyczny:

  • pierwszą „Wędrówkę…” poświęciliśmy rozdziałowi „Układ pokarmowy” i dwóm bardzo ciekawym recepturom: zawiesinie z omeprazolem oraz czopkom z Collargolem;
  • „Wędrówka…” druga to przede wszystkim płyny do płukania jamy ustnej z rozdziału „Usage externe”;
  • w trzeciej „Wędrówce…” zaś opisaliśmy roztwory: nadtlenku wodoru, diglukonianu chlorheksydyny, nadmanganianu potasu oraz jodu, które odnaleźć można było zarówno w rozdziale „Usage externe”, jak i „Dermatologie”.     

I to właśnie ten rozdział jest głównym bohaterem czwartego i ostatniego już spotkania z „Formulaire Therapeutique Magistral”. 

Antybiotyki i leki przeciwgrzybicze w receptariuszu belgijskim

W kolejnych – po opisanym już „Antiseptiques et désinfectants” – działach rozdziału „Dermatologie” przedstawiono receptury z surowcami w Polsce niedostępnymi, przykładowo: fosforanen klindamycyny, azotanami – mikonazolu i ekonazolu, dipropionianem i walerianianem betametazonu, maślanem klobetazonu, propionianem klobetazolu, octanem hydrokortyzonu… Są również receptury w których jako substancje czynne odnajdujemy co prawda znane i dostępne surowce recepturowe, występują one jednak w podłożach w Polsce niezarejestrowanych.

Krem z nystatyną

Ciekawa jest receptura z nystatyną, „Crème hydrophile à 100.000 U.I./g”, ze wskazaniem leczenie wszystkich kandydoz skóry:

Nystatine 5.000.000 U.I.
Crème au cétomacrogol tamponnée q.s. ad 50 g

A oto skład podłoża…

Alcool cétostéarylique 7,2 g
Cétomacrogol 1000 1,8 g
Vaseline blanche 15 g
Paraffine liquide 6 g
Sorbate de potassium 0,27 g
Phosphate monosodique dihydraté 0,30 g
Acide phosphorique dilué ou Hydroxyde de sodium 1 M q.s. ad  pH 5
Eau purifiée q.s. ad  100 g

Czytaj także: Leki recepturowe w leczeniu infekcji ginekologicznych

Receptury z erytromycyną

Brak zarejestrowanego kwasu cytrynowego (bezwodnego) decyduje z kolei o niemożliwości wykonania dwóch leków z dostępną w Polsce erytromycyną (w ich akurat wypadku FTM nie informuje o możliwości zamiany na kwas cytrynowy jednowodny). Na receptury te warto zwrócić szczególną uwagę, bowiem „Gel hydrophile à 2% ou à 4 %” (wskazanie: leczenie łagodnego lub umiarkowanego trądziku) zawiera… 10% nadmiaru erytromycyny, aby zrekompensować jej straty wywołane rozpadem:

Erythromycine  1,10 g /  2,20 g
Acide citrique anhydre 100 mg /  0,2 g
Ethanol à 96 % V/V, dénaturé  22,5 g
Hydroxypropylcellulose 400  2,5 g
Eau purifiée q.s. ad  50 g

FTM zastrzega również, że leczenie skojarzone z kwasem salicylowym może inaktywować erytromycynę, a w przypadku jednoczesnego stosowania dwóch leków z tymi substancjami czynnymi należy zachować odstęp co najmniej jednej godziny. Analogiczne uwagi umieszczono pod kolejną recepturą z erytromycyną – „Solution hydro-alcoolique à 4 %”:

Erythromycine 4,40 g
Acide citrique anhydre 0,4 g
Ethanol à 96 % V/V, dénaturé 50 g
Eau purifiée q.s. ad 100 g

Zaskakujące maści hydrofobowe

Trzy ostatnie części rozdziału „Dermatologie”, V, VI i VII zatytułowane są odpowiednio: „Leki przeciwłuszczycowe”, „Leki keratolityczne” oraz „Leki inne”. Wydawać by się mogło, że odczytując część tych receptur powinniśmy czuć się jak… w domu. Czy aby jednak na pewno? Nawet bowiem w przypadku prostych maści: z ditranolem i ichtamolem „Formulaire Therapeutique Magistral” potrafi nas zaskoczyć!

Maść recepturowa z nadmiarem ditranolu

Spójrzmy, oto pierwsza maść hydrofobowa, przy której w naszej „Wędrówce” zatrzymamy się wyjątkowo długo: „Pommade hydrophobe à 0,10 %, à 0,25 %, à 0,50 % ou à 1 %” z ditranolem. To substancja czynna której w FTM poświęcono nie tylko kilka stron informacji, ale także wiele… ciepłych słów, określając ją jako szeroko stosowaną (…) od ponad 75 lat. Z tych powodów poniżej cytujemy wybrane informacje, które mogą być pomocne w polskiej praktyce recepturowej. Najpierw jednak przytoczmy skład receptury:

Dithranol 0,110 g / 0,275 g / 0,550 g / 1,10 g
Paraffine liquide 30 g
Vaseline blanche q.s. ad 100 g

Z czego wynika nadmiar ditranolu?

Natychmiast wpada w oko niezgodność pomiędzy tytułem receptury, a jej składem. Wynika ona z postulowanej przez FTM konieczności wprowadzenia 10% nadmiaru substancji czynnej – ditranol odznacza się bowiem niską trwałością, rozkładając się pod wpływem światła, tlenu oraz w środowisku wodnym, zwłaszcza gdy odczyn przekracza 5. Nadmiar ten dotyczyć powinien leków o stężeniu do 1%, bowiem nietrwałość ditranolu w sposób szczególny dotyczy właśnie preparatów o niskich stężeniach tej substancji czynnej. Najwyższą trwałość ditranolu uzyskuje się stosując jako podłoże np. wazelinę białą.  

Sporządzanie maści z ditranolem: utensylia i opakowania

Receptariusz belgijski przestrzega, aby w czasie przygotowywania omawianego leku unikać kontaktu z metalowymi utensyliami recepturowymi i nie podgrzewać go. Optymalna temperatura przechowywania to 2-8°C, trwałość, a zarazem czas stosowania: dwa miesiące. FTM sugeruje przechowywanie w tubach aluminiowych, wskazując równocześnie, że pojemniki plastikowe nie zapewniają oczekiwanej trwałości. Zastrzega się również, że leki z ditranolem, które zmieniły kolor na pomarańczowożółty, następnie pomarańczowy i wreszcie brązowy utraciły swoją skuteczność. 

Bezpieczne stosowanie leków z ditranolem

Szczególną uwagę zwrócono również na aspekt bezpieczeństwa przygotowywania leków z ditranolem: należy zachować szczególną ostrożność, aby nie miały kontaktu z innymi lekami, konieczne jest unikanie przeciągów, przerw w trakcie pracy i – ewentualnie – stosować należy rękawice i okulary ochronne. Wszystkie powierzchnie na których wykonywano leki z ditranolem powinny zostać dokładnie umyte środkami powierzchniowo czynnymi przez osobę wykonującą lek, odpady zaś zabezpieczone w sposób uniemożliwiający kontakt ludzi lub zwierząt.

W FTM przekazano także wytyczne dotyczące bezpieczeństwa stosowania przez pacjenta: półstałe postaci leku z ditranolem nakłada się w rękawiczkach, wyłącznie na zmienioną chorobowo skórę, natomiast skórę otaczającą zmiany chorobowe zabezpieczać można białą wazeliną. Zmywa się natomiast lek wodą z kwaśnym mydłem. Szczególną ostrożność należy zachować, aby lek nie dostał się na błony śluzowe i do oczu, grozi to bowiem ciężkim zapaleniem spojówek, zapaleniem rogówki, zmętnieniem rogówki.  

Stężenia ditranolu i dodatek kwasu salicylowego

Lek stosuje się poczynając od stężenia 0,10% i stopniowo zwiększa do 1%, w zależności od tolerancji pacjenta. Postępowanie to jest zatem analogiczne jak w przypadku receptariusza węgierskiego, ten jednak – jak pamiętamy – dopuszczał zakończenie kuracji na stężeniu 2% i nie sugerował równocześnie stosowania nadmiaru ditranolu, a jedynie zalecał 3% dodatek kwasu salicylowego. Belgowie o dodatku tym również wspominają w części informacyjnej rozdziału „Antipsoriasiques”: 1% kwasu salicylowego wykazuje ich zdaniem znikomy, bądź też żaden efekt keratolityczny, hamuje jednak rozkład ditranolu, wynikający z obecności tlenku cynku, często włączanego w skład postaci leku. Również i Belgowie dopuszczają stosowanie wyższych stężeń ditranolu, wynoszących 2-3%, jednak wyłącznie w ramach tzw. Short Contact Therapy, czyli podania trwającego 10-30 minut. Jak podkreślono, leczenie ditranolem kontynuuje się aż do czasu, gdy zmiany łuszczycowe i otaczająca je skóra uzyskają jednorodną pigmentację, tj. po 3-5 tygodniach.   

Czytaj także: Dermokosmetyki hipoalergiczne: jaki mają skład i dla kogo są przeznaczone?

Maść ichtiolowa w leczeniu… łuszczycy

I druga „Pommade hydrophobe”: 20% maść ichtiolowa, dwukrotnie zatem silniejsza od „Maści z ichtamolem”, znanej jako monografia narodowa „Farmakopei Polskiej XII” . Oto receptura:

Ichtammol 10,0 g
Vaseline blanche q.s. ad 50 g    

Od razu widzimy kolejną różnicę z naszą recepturą: podłożem nie są równe ilości wazeliny żółtej i lanoliny, a wazelina biała. W ślad za wyższym stężeniem idzie zaskakujące dla nas wskazanie terapeutyczne: leczenie łuszczycy, z ewentualnym połączeniem z terapią UV-B. Ponadto FTM przekazuje w sekcji „Indications” adnotację: hydrofobowa maść zawierająca 20% ichtamolu ma właściwości dojrzewające w leczeniu czyraków. Wskazano również kryteria bezpieczeństwa stosowania 20% maści ichtoiolowej: nie należy jej używać na skórę ze stanem zapalnym lub uszkodzoną, ostrożnie stosuje się na twarzy, w fałdach skórnych, w okolicy narządów płciowych i stawów.  Trwałość leku to aż jeden rok, zaś czas stosowania – dwa miesiące, jeden raz dziennie w cienkiej warstwie. 

Czytaj także: Dermokosmetyki hipoalergiczne: jaki mają skład i dla kogo są przeznaczone?

Receptariusz belgijski: bogactwo leków dermatologicznych

Długo można byłoby jeszcze wymieniać belgijskie recepturowe leki dermatologiczne! Zawsze jednak czegoś będzie nam brakowało. W przypadku receptur z mocznikiem: „Crème lipophile à 10%” oraz „Crème hydrophile à 10%”, będą to niedostępne w Polsce podłoża. Z kolei dwa roztwory z minoksydylem: „Solution hydro-alcoolique à 2 %” oraz „Solution hydro-alcoolique à 4 %” wymagają użycia alkoholu izopropylowego i glikolu propylenowego…

Tak oto, w wielkim skrócie, prezentuje się belgijski receptariusz „Formulaire Therapeutique Magistral”! Z pewnością wyróżnia się w nim rozdział „Dermatologie”, imponujący różnorodnością surowców farmaceutycznych i wszechstronnością wskazań terapeutycznych. Po jego lekturze wydawać by się mogło, że Belgowie są mistrzami Europy w komponowaniu dermatologicznych receptur… Nie nam to rozstrzygać – jesteśmy na wędrówce, a nie na zawodach sportowych.

Kierunek – Holandia!

Obowiązek każe jednak nadmienić, że po sąsiedzku, w Holandii, receptura „robionych” leków dermatologicznych również kwitnie, czego dowodem jest tamtejszy receptariusz „Formularium Nederlandse Apothekers”. I niech on to właśnie wyznaczy kierunek naszych dalszych „Recepturowych wędrówek”! Zapraszamy zatem do lektury już za tydzień!    

Tagi: cignolinaditranolleki sporządzane w aptecerecepturatechnologia postaci lekułuszczyca
UdostępnijPodziel się

Chcesz otrzymywać powiadomienia o najważniejszych aktualnościach?

WYŁĄCZ
dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor ponad dziewięciuset (w tym ponad dwustu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224
AutorRedakcja Aptekarza Polskiego

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy! „Zielone recepty” – nie jako alternatywa dla farmakoterapii, lecz jako jej naukowo uzasadnione uzupełnienie. W tym...

Czytaj więcejDetails

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych
AutorInformacja prasowa

W obliczu dynamicznych zmian w systemie ochrony zdrowia, rola farmaceutów w działaniach na rzecz szczepień nabiera kluczowego znaczenia. Apteki stają...

Czytaj więcejDetails
Następny wpis

11.2023 - nowe dopuszczenia leków do obrotu w Polsce

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Znajdź nas na Facebooku!

Subskrybuj powiadomienia

Nie przegap nowych wpisów - zapisz się na powiadomienia!

Zapisz się na powiadomienia
  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu i Polityka Prywatności
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu Serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aptekarz Polski
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 223 (201e)
  • Akademia Aptekarza Polskiego – szkolenie [punkty edukacyjne]
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Receptura
  • Trendy
  • Prawo
  • Farmacja szpitalna
  • WIDEO
  • Podcasty
  • WYWIADY
  • Opinie ekspertów

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zapoznaj się z naszą Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności.