Ukazało się Zarządzenie nr 48/2024/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia regulujące kwestię naboru i zawierania umów.
W zarządzeniu wprowadzono szablony dokumentów służących do obsługi umów o realizację pilotażu – zbliżone treścią do dokumentów, którymi Fundusz posługuje się do obsługi umów o realizację innych programów pilotażowych. Powyższe wynika ze specyfiki systemu informatycznego, którego zmiana wymagałaby dłuższego czasu na implementację, a także prowadziłaby do nieuzasadnionego wzrostu kosztów wdrożenia pilotażu.
Wynagrodzenie za udzielone usługi
Produktem rozliczeniowym jest wywiad farmaceutyczny z wystawieniem recepty farmaceutycznej, jak i niezakończony wystawieniem takiej recepty. W każdym przypadku wartość punktowa przewiduje wynagrodzenie w wysokości 50 zł.
Fundusz jest obowiązany do sfinansowania usług udzielonych w okresie rozliczeniowym do kwoty zobowiązania określonej w planie rzeczowo – finansowym, będącym załącznikiem do umowy. Jeśli wartość wykonanych usług przekroczy kwotę zobowiązania NFZ możliwe będzie – na wniosek realizatora pilotażu – jej zwiększenie.
Nie dopuszcza się realizacji umowy przez podwykonawców – usługi muszą być wykonywane osobiście przez farmaceutów zatrudnionych w aptece, która podpisała umowę o pilotaż.
Czytaj także: „Tabletka po” w pilotażu od 1 maja
Wymagania lokalowe dla aptek zgłaszających się do pilotażu
Usługa ma być przeprowadzana w miejscu i w sposób zapewniający poszanowanie praw pacjenta oraz bezpieczeństwo przekazywanych przez niego informacji. Wskazuje się na pokój opieki farmaceutycznej, jeżeli dana apteka go posiada lub pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe, jeżeli w danej aptece pełni ono funkcję pokoju opieki farmaceutycznej. Wymagane jest jedynie zapewnienie miejsca siedzącego dla pacjenta.
Aktualizacja danych o zasobach kadrowych
Realizator pilotażu obowiązany jest do aktualizowania informacji o farmaceutach, którzy będą uczestniczyć w realizacji umowy w Portalu NFZ. Zmiany w tym zakresie wymagają zgłoszenia do NFZ najpóźniej w dniu poprzedzającym ich powstanie, a w przypadku zdarzeń losowych – niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia.
Przechowywanie dokumentacji pilotażu
Dokumentacja związana z prowadzonym2 maja oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia ogłoszą nabory wniosków dla aptek, które chcą przystąpić do pilotażu usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. programem pilotażowym powinna być przechowywana w archiwum apteki – zamykanej na klucz szafie przeznaczonej do przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów. Dokumenty wytworzone w ramach pilotażu winny być archiwizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania recept w aptece.
Czytaj także: „Tabletka po” dostępna w programie pilotażowym dla aptek
Usługa nie częściej niż raz na 30 dni
Nie będą podlegać finansowaniu przez Fundusz usługi, które zostały wykonane na rzecz danej osoby częściej niż co 30 dni. W trakcie konsultacji proponowano, aby dodać możliwość ustanowienia wyjątki „w przypadku, gdy ze względu na stan zagrożenia zdrowia reprodukcyjnego konieczne jest użycie drugiej dawki produktu leczniczego, na który uprzednio została wystawiona recepta farmaceutyczna”. Chodzi o zapisy charakterystyki produktu leczniczego stanowiące, że w przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu trzech godzin po przyjęciu tabletki należy niezwłocznie przyjąć kolejną tabletkę. Ministerstwo nie przychyliło się jednak do tej uwagi, argumentując:
Wydaje się, że sytuacje opisane w ChPL są sytuacjami marginalnymi w skali i częstości występowania. Nie jest uzasadnione formułowanie przepisów przez pryzmat wyjątku, a nie ogółu. Sytuacje takie jak ta opisana w uwadze mogą być jednostkowe, natomiast sytuacje w których uprawnienie to byłoby nadużywane z wykorzystaniem argumentu użytego jako pretekstu do uzyskiwania większej ilości produktu (np. na zapas). Można zakładać, że skala takich przypadków byłaby nieporównanie większa, niż przypadków, w których wydanie drugiej tabletki (ze względu na wymioty), byłoby faktycznie uzasadnione. Poza tym sytuacje takie byłyby całkowicie nieweryfikowalne przez farmaceutę, który musiałby polegać na całkowitym zaufaniu do pacjentki, która przedstawia informacje o wymiotach, podczas gdy wydaje się, że w tym zakresie powinna zostać zachowana zasada ograniczonego zaufania. Ze względu na potencjalne ryzyka, jaki uwzględnienie uwagi niosłoby ze sobą, propozycja jest nie do zaakceptowania przez projektodawcę.
Komunikat Naczelnej Izby Aptekarskiej
W związku z wątpliwościami dotyczącymi usługi na rzecz pacjentek w wieku 15-18 lat, ukazał się komunikat NIA, w którym czytamy: Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że w zaopatrywanie małoletniego pacjenta w produkt leczniczy będący środkiem antykoncepcji awaryjnej (wywiad i ewentualne wystawienie recepty farmaceutycznej), na podstawie decyzji farmaceuty, wymaga zgody przedstawiciela ustawowego małoletniego pacjenta.