May Measurement Month (MMM) – Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia krwi, to ogólnoświatowe badanie dotyczące nadciśnienia tętniczego. Zainicjowało je Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (International Society of Hypertension – ISH) w 2017 roku. Do 2023 roku w ponad 100 krajach przebadanych zostało ponad 6 milionów osób, zaś u ponad 1,3 miliona osób rozpoznano niekontrolowane lub nieskutecznie leczone nadciśnienie tętnicze.
Kampania MMM24 skierowana jest do profesjonalistów medycznych, w tym lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i przedstawicieli innych zawodów medycznych, ale też studentów medycyny i kierunków związanych ze zdrowiem. Udział w badaniu i korzystanie z bezpłatnej aplikacji badawczej APP MMM24 w celu włączania do badania pacjentów jest możliwe zarejestrowaniu się na internetowej stronie kampanii:
Cel i przebieg badania
Badanie MMM24 szczególnie dotyczy osób, u których ciśnienie tętnicze nie było mierzone w ciągu co najmniej roku przed zakwalifikowaniem do badania. Oprócz tego obserwacją zostaną objęte wszystkie osoby, dobrowolnie zgadzające się zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz częstość akcji serca i udzielić anonimowo odpowiedzi na pytania dotyczące stanu zdrowia. I tak od maja do sierpnia 2024 roku zainteresowani udziałem w badaniu MMM24 różni profesjonaliści medyczni (badacze) – w tym lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, studenci medycyny i kierunków związanych ze zdrowiem – zbiorą u chętnych i dobrowolnie zgłaszających się do nich osób (pacjentów) dane demograficzne i antropometryczne, a także informacje dotyczące historii chorób układu krążenia i czynników ryzyka sercowo-naczyniowego oraz dokonają u nich pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca.
Gromadzone dane będą miały charakter anonimowy, a po wpisaniu ich do aplikacji APP MMM24 zostaną przesłane drogą elektroniczną do centralnej, światowej bazy danych. Bezpłatna aplikacja APP MMM24 jest dostępna w języku polskim i możliwa do pobrania na urządzenia elektroniczne. Udział w kampanii i badaniu MMM24 zostanie potwierdzony specjalnym certyfikatem uczestnictwa badacza MMM24, poświadczającym aktywne włączenie do badania MMM24 własnych pacjentów oraz promowanie wśród pacjentów potrzeby regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.
Przesłanie społeczne
Prowadzone od 2017 roku kolejne badania MMM zostały przerwane trudną dla całego współczesnego świata pandemią COVID-19. Istnieje wiele przesłanek by sądzić, że pandemia wpłynęła w negatywny sposób na kontrolę czynników ryzyka i opiekę nad pacjentami. Ta sytuacja skłania do wzmocnienia działań w zakresie profilaktyki i prewencji zdrowotnej. Dotyczy to zwłaszcza kontroli czynników ryzyka chorób sercowo- naczyniowych, będących najczęstszą na świecie przyczyną przedwczesnych zgonów. Dlatego też w roku 2021, 2022 i 2023 powrócono do organizacji kampanii MMM21, MMM22 oraz MMM23, zaś w roku 2024 zaplanowano kolejne ogólnopolskie pomiary ciśnienia krwi realizowane w ramach MMM24.
Przesłanie medyczne
Podwyższone ciśnienie tętnicze jest w skali świata najsilniejszym, pojedynczym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci w wyniku zawałów serca i udarów mózgu, powodując rokrocznie blisko 11 mln zgonów. W najbliższych latach, kraje i społeczeństwa, decydenci i obywatele, służba zdrowia i opieka medyczna, przedsiębiorcy i organizacje społeczne – wciąż mierzyć się będą ze zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi skutkami epidemii COVID-19. Zaciągnięty w tym czasie tzw. „dług zdrowotny”, wynikający z niewystarczającej uwagi poświęconej innym ważnym chorobom cywilizacyjnym oraz nierównego dostępu do świadczeń zdrowotnych, ale też związany z opóźnieniami w diagnostyce i terapii wielu chorób – będziemy odczuwać latami. W pandemii COVID-19 zjawiska te skumulowały się, a w dodatku pojawiły się całkiem nowe zagrożenia, związane z odkładaniem w czasie zarówno badań, jak i zabiegów, a także tak kluczowych w tej dziedzinie działań profilaktycznych. Dlatego należy wzmacniać metody i narzędzia pozwalające na poprawę skuteczności w zakresie profilaktyki i leczenia najważniejszych chorób współczesnego świata. Regularne pomiary ciśnienia tętniczego realizowane w ramach kampanii i badania MMM24 są odpowiedzią na te wyzwania i potrzeby.
Wymogi formalne
Badanie MMM24 w Polsce uzyskało pozytywną opinię właściwej Komisji Bioetycznej i jest prowadzone pod nadzorem Komitetu Sterującego w Polsce, który został utworzony przez akademicką grupę naukowców i ekspertów z dziedziny kardiologii, nadciśnienia tętniczego, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz zdrowia publicznego. Patronat nad badaniem MMM24 objęły również Towarzystwa Naukowe – Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), Polskie Towarzystwo Lipidologiczne (PTL) i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP).