Palenie papierosów jest nałogiem, który większości ludzi jest niezwykle trudno pokonać. To silne uzależnienie może stanowić problem nie tylko dla osoby palącej, ale również dla najbliższego otoczenia – rodziny lub przyjaciół. Szacuje się, że osoby palące papierosy są obarczone nawet kilkunastokrotnie wyższym ryzykiem rozwoju ciężkiej postaci COVID-19. Czas pandemii, to „najwyższy czas”, aby definitywnie rozstać się z nałogiem. Jak zatem można zwiększyć swoje szanse na rzucenia palenia?
Rzucenie palenia papierosów przynosi korzyści osobom uzależnionym bez względu na ich wiek, dlatego też zawsze warto podjąć walkę z nałogiem. Choroby, które w całości bądź częściowo wynikają z używania wyrobów tytoniowych, stanowią możliwe do uniknięcia przyczyny zgonów na świecie. Palenie tytoniu stanowi źródło około 30% wszystkich zgonów powiązanych z chorobami nowotworowymi i prawie 90% zgonów związanych z rakiem płuc. Niestety, papierosy są wciąż bardzo popularnym nałogiem wielu osób [1].
Na rynku farmaceutycznym istnieje szeroki wybór preparatów mających na celu wspieranie walki z paleniem tytoniu. Są to zarówno leki dostępne na receptę, jak i bez recepty. Odpowiednie ich stosowanie połączone z fachowymi wskazówkami i świadomością palacza, wpływają na znaczne zwiększenie szans powodzenia terapii [1].
Tytoń – przyczyna śmiertelności, której można uniknąć
Używanie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności, której można uniknąć. 5 milionów zgonów rocznie przypisanych jest paleniu i szacuje się, że liczba ta będzie wraz z upływem czasu wzrastać. Pomimo powszechnej świadomości o szkodliwym wpływie palenia papierosów na nasze zdrowie, miliony ludzi na całym świecie wciąż zmaga się z tym nałogiem, częściowo z powodu trudności związanych z zaprzestaniem wspomnianego uzależnienia [2].
Palenie papierosów jest czynnikiem o znaczącym wpływie na zdrowie, przyczyniającym się każdego roku do prawie 6 milionów zgonów na całym świecie. Szacuje się, że połowa obecnych palaczy umrze z powodu choroby związanej z zażywaniem tytoniu, a należy pamiętać, że rzucenie palenia znacznie zmniejsza ryzyko zagrożenia zdrowia.
W aspekcie farmakoterapii warto zwrócić uwagę, że papierosy mogą być jednym z czynników zmieniających działanie leków (więcej: Interakcje dymu tytoniowego z produktami leczniczymi).