Korzyści wynikające z rzucenia palenia
Kluczowym etapem jest osiągnięcie oraz utrzymanie abstynencji względem tytoniu. Badania wskazują, że wskaźnik zachorowalności oraz śmiertelności u osób, które rzuciły palenie maleje. Zjawisko to ma miejsce bez względu na wiek danej osoby i występuje również w grupie wiekowej powyżej 80 lat. Natomiast u palaczy, którzy skutecznie zwalczyli swój nałóg papierosowy przed 40 rokiem życia, wskaźnik śmiertelności powiązany z paleniem tytoniu spada aż o 90%.
Zaprzestanie palenia tytoniu wpływa na zmniejszenie ryzyka obciążenia różnymi chorobami, w tym również nowotworowymi. Uzyskane wyniki przeprowadzonych badań wskazują na wiele korzyści wynikających z zaprzestania palenia, a ryzyko wystąpienia raka lub chorób serca spada po około 12 miesiącach niepalenia [1,3].
Dlaczego tak trudno rzucić palenie?
Niestety, w zdecydowanej większości przypadków jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Pomimo, że zdecydowana większość palaczy zgłasza chęć zerwania z nałogiem praktycznie każdego dnia, to już mniej niż połowa deklaruje faktyczne próby podjęte mające na celu rzucenie palenia, a mniej niż 5% samodzielnych prób zaniechania nałogu skutkowało przedłużoną abstynencją.
Obawa przed przybraniem na wadze
Przyczyn niepowodzeń podejmowanych prób jest wiele m.in. obawa przed przybraniem na wadze, szczególnie wśród kobiet oraz osób już zmagających się z nadwagą. Oszacowano, że zniechęca to połowę kobiet oraz jedną czwartą mężczyzn przed rzuceniem palenia. Natomiast 52% kobiet oraz 32% mężczyzn wraca do nałogu z powodu wzrostu wagi, który nastąpił od momentu zerwania z nałogiem [4].
Strach przed rzuceniem palenia, spowodowany obawą przed przybraniem na wadze nie jest bezpodstawny. Przeprowadzono liczne badania, na podstawie których zaobserwowano, że osoby rzucające palenie przybierają średnio 2,9 kg. Inna metaanaliza z kolei wykazała, że średni przyrost masy ciała po 12 miesiącach od zaprzestania palenia sięga 4-5 kg. Z uwagi na udokumentowane korzyści dla zdrowia, wynikające z rzucenia palenia, nie powinno to jednak stanowić przeciwwskazania do rezygnacji z nałogu. Należy natomiast zachęcać palaczy do prowadzenia bardziej aktywnego oraz zdrowego trybu życia, w celu uniknięcia dodatkowych kilogramów [4].
Walka z nałogiem – do ilu razy sztuka?
Mark Twain powiedział „Rzucenie palenia papierosów jest niezwykle proste. Wiem ponieważ robiłem to tysiące razy.” Tak wielu prób nie potrzeba, lecz rzucenie palenia jest procesem niezwykle trudnym oraz złożonym. Palacze stosują wiele różnych metod mających na celu osiągnięcie sukcesu [2].
Przeprowadzono nawet analizy mające na celu sprawdzenie, ile średnio prób walki z nałogiem podejmują palacze, zanim uda im się osiągnąć sukces. American Cancer Society sugeruje, że jest to 8-10 podjętych prób, podczas gdy Australian Cancer Council wskazuje na aż 12-14 prób, z kolei wielu praktyków uważa, że do ostatecznego zerwania z nałogiem wystarczy 5-7 podjętych prób rzucenia palenia [2].