Migrena jest częstym zaburzeniem kojarzonym z atakami silnego bólu głowy, niekiedy wraz z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, a także dużą nadwrażliwością na światło, zapachy oraz dźwięki. W 25% przypadków występują również objawy neurologiczne, co kwalifikowane jest jako migrena z aurą [1].
Napady migreny są zaburzeniem neurologicznym, które dotyka wielu osób. Szacuje się, że na całym świecie około 11-12% populacji zmaga się z tym schorzeniem, natomiast w Polsce, problem ten dotyczy ponad 3,6 mln osób, z czego 10-15% pacjentów cierpi na migrenę przewlekłą [2].
Schorzenie to częściej występuje u kobiet aniżeli u mężczyzn, natomiast szczyt częstości występowania ataków migreny przypada na okres pomiędzy 22 a 55 rokiem życia. Wrażliwość na leczenie farmakologiczne wskazuje możliwość opracowania spersonalizowanego przebiegu leczenia aby uzyskać jak największy sukces terapeutyczny [1].
Wpływ migreny na życie codzienne
Migrenowe bóle głowy wpływają w znacznym stopniu na efektywność danej osoby w pracy lub w szkole, przyczyniając się do nawet 50% zmniejszenia jej wydajności. U prawie 50% osób z migreną dochodzi do przymusowej absencji w miejscu pracy bądź nauki, która trwa co najmniej 1 dzień. Sytuacja związana z niemożliwością wykonywania obowiązków zawodowych może powtarzać się co 3 miesiące z racji nawrotowego charakteru dolegliwości. Czytaj więcej: Migrena – ból głowy, który wyklucza z życia.
Według World Health Report z 2001 roku, migrena jest najbardziej upośledzającym, wyłączającym z codziennego życia, a także kosztownym schorzeniem o charakterze przewlekłym. Stanowi główną przyczynę ograniczenia pełnej sprawności związanej z chorobą niekończącą się śmiercią [1,3].
Warto również wspomnieć, że dolegliwości, które bardzo często występują wraz z migreną jak – towarzyszący niepokój, ból szyi, a nawet depresja – również wymieniane są wśród najpopularniejszych przyczyn uniemożliwiających osiągnięcie pełnej sprawności. Ponadto, nadmierne przyjmowanie leków z powodu bólu głowy także znajduje się wśród przyczyn ograniczających naszą sprawność oraz efektywność [4].