Co nowego w samorządzie? Poniżej prezentujemy przegląd najciekawszych informacji z Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich.
Naczelna Izba Aptekarska
Prezesi Samorządów Zawodów Medycznych wspólnie apelują o dalszy dialog i konsultacje, które mają na celu ulepszenie systemu ochrony zdrowia bez deprecjonowania roli i znaczenia zawodów medycznych. Wśród podpisanych pod stanowiskiem znaleźli się: Mariola Łodzińska (Prezes NRPiP), Marek Tomków (Prezes NRA), Łukasz Jankowski (Prezes NRL), Monika Pintal-Ślimak (Prezes KRDL) oraz Tomasz Dybek (Prezes KRF):
Jako Liderzy Samorządów Zawodów Medycznych, wspólnie reprezentujący ponad 700 tys. pracowników ochrony zdrowia, nie zgadzamy się na próby antagonizowania naszych zawodów, a także sprowadzania zawodów medycznych do roli usługodawców, a naszych pacjentów do roli klientów.
Jednocześnie podkreślamy, że wszelkie rozwiązania wprowadzane w ochronie zdrowia muszą być zgodne z obowiązującym prawem i zapewniać bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom, a także bezpieczeństwo prawne pracownikom ochrony zdrowia.
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku
Ukazał się Biuletyn OIA w Białymstoku nr 1/2024. W numerze znajdziemy relację z IX Krajowego Zjazdu Aptekarzy oraz opracowania mgr farm. Jarosława Mateuszuka dotyczące wystawiania recepty farmaceutycznej w aptece ogólnodostępnej w wyniku przeprowadzonej konsultacji farmaceutycznej, wybranych aspektów stosowania leków przeciwkaszlowych czy charakterystyki porównawczej produktów leczniczych stosowanych w antykoncepcji awaryjnej.
Częstochowska Okręgowa Izba Aptekarska
Można już pobierać nowe wydanie Częstochowskiego Gońca Aptekarskiego. Będzie on wydawany w formie elektronicznej. W biuletynie między innymi: „Narzucanie sztywnych cen – farmaceutów problem z marżą na przestrzeni wieków” – artykuł autorstwa mgr farm. Aleksandra Smakosza, fotorelacja z Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczego Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, notatka ze spotkania Minister Zdrowia z Prezes Częstochowskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz odpowiedzi na pytania prawne przygotowane przez radcę prawnego Jacka Kołodziejczyka.
Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu
DIA – w odpowiedzi na zapytania – wyjaśnia, że farmaceuci rozpoczynający karierę zawodową, którzy otrzymali Prawo Wykonywania Zawodu, złożyli ślubowanie i widnieją w Centralnym Rejestrze Farmaceutów, mają pełne uprawnia do wykonywania zawodu. Jednocześnie uwidocznienie danych w Centralnym Rejestrze Farmaceutów to ostatni etap, który leży po stronie izby aptekarskiej. Za pojawienie się tych danych w innych systemach takich jak gabinet.gov czy portal SZOI odpowiadają inne instytucje.
Śląska Izba Aptekarska
ŚIA zaprasza na IV Mistrzostwa Polski Farmaceutów w biegu przełajowym. Tegoroczna edycja odbędzie się 15 czerwca w Rogoźniku. Biegiem głównym mistrzostw farmaceutów będzie Rogocross na dystansie 11 km. Przewidziano także biegi dla dzieci i młodzieży oraz dodatkowe atrakcje.
W kategorii „informacje” katowicka izba udostępniła przypomnienie aktualnych zasad dotyczących utylizacji substancji kontrolowanych przygotowane przez mgr farm. Pawła Sapińskiego. Wyjaśnia on, że ogólne zasady są zbliżone do wcześniej obowiązujących, należy jednak zwrócić uwagę na obowiązek dotyczący niezwłocznego zawiadomienia w formie pisemnej Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego: „Obowiązek ten należy rozumieć jako wysłanie pisemne (forma dowolna – może być email) najlepiej w terminie 7 dni informacji o fakcie przeterminowania lub zniszczenia produktu kontrolowanego”. Pełen komunikat z dodatkowymi wyjaśnieniami dostępny jest na stronie Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska
W każdy drugi czwartek miesiąca KOIA organizuje spotkania z pacjentami pod hasłem „Porozmawiaj z Farmaceutą„: „Podczas spotkania pacjenci mogą skorzystać z porad farmaceutów w zakresie przyjmowania leków, suplementów i mogących wystąpić w wyniku tego niekorzystnych interakcji. Jako farmaceuci chcemy pokazać, że prowadzone konsultacje to elementy szeroko pojętej opieki farmaceutycznej, króre dają większe możliwości optymalizacji farmakoterapii. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i okazanych wyników badań farmaceuta zbiera informacje od pacjenta na temat przyjmowanych leków, schematu dawkowania, samopoczucia po ich zażyciu. Na kolejnym spotkaniu pacjent otrzymuje przygotowana przez farmaceutę analizę i wskazówki jak postępować, by farmakoterapia jaką stosuje była najbardziej skuteczna”.
W siedzibie KOIA będzie można wziąć udział w cyklu warsztatów szkoleniowych „Postępowanie w stanach zagrożenia życia i zdrowia”. Pierwsze warsztaty odbędą się już 15 maja 2024 roku i będą dotyczyć między innymi prawnych aspektów udzielania pierwszej pomocy, oceny stanu poszkodowanego, metod udrażniania dróg oddechowych czy resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska
W zakładce „akty prawne” na stronie izby lubelskiej można znaleźć zaktualizowany zbiór „wybranych aktów prawnych niezbędnych w codziennej pracy aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, punktów aptecznych oraz hurtowni farmaceutycznych, przepisów odnoszących się do zawodu farmaceuty, jego uprawnień i obowiązków zawodowych, a także przepisy określających zawód techników farmaceutycznych”. Zestawienie to jest na bieżąco aktualizowane.
Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi
Na stronie łódzkiej izby można zapoznać się z pracą specjalizacyjną z farmacji klinicznej autorstwa mgr farm. Karoliny Walczak zatytułowaną „Żywienie pacjentów leczonych radioterapią„, przygotowaną na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, pod kierunkiem mgr farm. Doroty Eppel.
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie zapraszają na Mistrzostwa Polski Farmaceutów, Lekarzy i Firm Farmaceutycznych w Raftingu RAFIL 2024. Wydarzenie będzie mieć miejsce w dniach 24-26.05.2024 na torze Krakowskiego Klubu Kajakowego. W planach jest także piknik rodzinny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Izba Aptekarska, a patronat medialny Aptekarz Polski.
Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska
W dniu 16 kwietnia 2024 roku w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej odbył się XLIII Zjazd Delegatów POIA – na stronie internetowej rzeszowskiej izby można zapoznać się z fotorelacją z tego wydarzenia.
Do obejrzenia jest także relacja z konferencji „II Bieszczadzkie Warsztaty Farmacji Szpitalnej„, która odbyła się w dniach 22-24 marca 2024 r. w Arłamowie.
Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska
PKOIA zamieściła informację o drukach zawiadomień przygotowanych przez WIF w Bydgoszczy o posiadaniu przeterminowanych, sfałszowanych lub zepsutych środków odurzających lub prekursorów kategorii 1 wraz z instrukcją w jaki sposób przekazywać w/w zawiadomienia.
Środkowopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Koszalinie
Izba koszalińska przypomina, że absolwenci wydziału farmaceutycznego, do czasu podjęcia przez Okręgową Radę Aptekarską uchwały stwierdzającej przyznanie Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty i złożenia ślubowania nie mogą podjąć zatrudnienia w aptece na stanowisku farmaceuty. Osoba starająca się o przyznanie PWZ powinna dostarczyć do izby:
- wniosek o przyznanie PWZ,
- odpis dyplomu potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego magistra farmacji,
- orzeczenie lekarskie potwierdzające posiadanie stanu zdrowia pozwalającego na wykonywanie zawodu farmaceuty,
- oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych,
- oświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego oraz umyślne przestępstwo skarbowe,
- kwestionariusz osobowy,
- 2 zdjęcia.
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Ukazał się czwarty numer newslettera Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń samorządu zawodowego w marcu 2024 r.
Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Szczecinie
Na stronie ZOIA zamieszczony został komunikat przypominający o obowiązku przekazywania danych ze zrealizowanych recept w wyznaczonych terminach. Przygotował go Wydział Gospodarki Lekami ZOW NFZ powołując się na art. 45 Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z dnia 12 maja 2011 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteki mają obowiązek przekazać dane ze zrealizowanych recept:
- za okres od 1 do 15 dnia danego miesiąca – do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego;
- za okres od 16 dnia do końca miesiąca – do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego.