Cele farmakoterapii migreny
Głównym celem farmakoterapii ostrej migreny jest kontrola jej objawów, mająca za zadanie zminimalizowanie dysfunkcji pacjenta oraz ograniczeń w jego życiu codziennym [3].
Dwie ścieżki leczenia farmakologicznego
Podejście farmakologiczne możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich dotyczy złagodzenia migrenowego napadu bólu głowy, druga natomiast odnosi się do działania zapobiegawczego, mającego na celu zmniejszenie częstości, intensywności oraz czasu trwania ataku [3].
Ważnym aspektem jest uświadomienie pacjenta oraz wyjaśnienie mu różnic pomiędzy dwoma wymienionymi metodami leczenia migreny, gdyż stosowane leki w obu tych przypadkach są różne. Szacuje się jednak, że zdecydowana większość osób zmagających się z migrenowymi bólami głowy wybrałaby terapię opartą na zastosowaniu leków działających w sposób doraźny [3].
Korzyści wynikające z terapii prewencyjnej
Leczenie profilaktyczne ma na celu obniżenie częstotliwości występowania, nasilenia oraz czasu trwania napadów migreny. Dodatkowymi korzyściami wynikającymi z wdrożenia leczenia zapobiegawczego może być zwiększona odpowiedź organizmu danej osoby na przyjmowanie leków o charakterze doraźnym, a także zmniejszona niepełnosprawność pacjenta wynikająca z napadu migreny oraz poprawa jego sprawności. Zastosowanie terapii o charakterze prewencyjnym może także przyczynić się do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej [5].
Rodzaje migreny
Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy (ICHD, ang. The International Classification of Headache Disorders) wyróżnia:
- migrenę z aurą (migrena klasyczna)
- migrenę bez aury (migrena pospolita) [6].
Możemy również wymienić migrenę epizodyczną oraz przewlekłą. W przypadku migreny epizodycznej, czas jej występowania bądź trwania w ciągu miesiąca mieści się w przedziale od 0 do 14 dni [7].
Kiedy mówimy o migrenie przewlekłej?
Migreną przewlekłą zgodnie z International Classification of Headache Disorders 3-beta określamy ból głowy, który występuje w miesiącu przez minimum 15 dni, natomiast co najmniej 8 z nich, to dni w trakcie których ból głowy spełnia kryteria rozpoznania migreny, bądź ulega ustąpieniu na skutek przyjęcia ergotaminy lub tryptanów, a także powstał na skutek bólu głowy spełniającego uprzednio kryteria epizodycznej migreny z aurą bądź bez aury [8].