Jak dopasować filtry do fototypu skóry?
Ważne jest odpowiednie dopasowanie preparatu do fototypu skóry. Osoby z fototypem I, przyjmujące fotouczulające leki czy po zabiegach medycyny estetycznej, powinny wybierać kremy o najwyższym stopniu ochrony SPF (SPF50+).
Dla fototypu II odpowiednie są filtry z SPF 30, natomiast osoby o ciemniejszej karnacji mogą pozwolić sobie na stosowanie kremów z filtrem SPF 15. Podczas ekspozycji szczególną ochroną powinny być otoczone małe dzieci. Zalecane jest, by do 6 roku życia unikać nadmiernego przebywania w silnym słońcu. Jeśli jest to konieczne, bezwarunkowo należy stosować preparaty z dużymi filtrami, najlepiej mineralnymi.
Co należy jednak podkreślić, kremy nie zapewnią pełnej ochrony. Co więcej, w dobie powszechnych niedoborów witaminy D3 wśród osób dorosłych, poddaje się w wątpliwość konieczność stosowania tak wysokich filtrów. Jeśli jednak trzeba je stosować, można rozważyć skuteczną i właściwą suplementację witaminą D w sezonie jesienno-zimowym, a beta-karotenem w sezonie wiosenno-letnim.
Fotoprotektory pochodzenia naturalnego
Dodatkowo pokusić się można o zastosowanie roślin leczniczych i ich ekstraktów, gdyż także one przejawiać mogą właściwości fotoprotekcyjne oraz antyoksydacyjne. Choć mają one dość niski współczynnik pochłaniania promieniowania, mogą stanowić uzupełnienie klasycznych filtrów. Najpopularniejszym roślinnym fotoprotektorem jest olej z pestek malin, który w badaniach przejawia właściwości filtrów o SPF 25-50. Ponieważ jednak nie da się tej wartości standaryzować, nie zaleca się stosowania oleju z pestek malin jako jedynego środka chroniącego przed promieniami słonecznymi. Inne oleje działające ochronnie to: olej z nasion dzikiej marchwi, olej z kiełków pszenicy, olej sojowy, olej z nasion konopi czy olej z orzechów macadamia.
Podsumowanie
Godnym uwagi jest fakt, że stosowanie filtrów UV w produktach kosmetycznych staje się obecnie bardzo popularne. Pacjenci także coraz częściej kierują do farmaceutów pytania dotyczące potrzeby zabezpieczania skóry w czasie terapii lekami. Należy wyrazić nadzieję, że te trendy, wraz z nieocenioną rolą opieki farmaceutycznej będą budować świadomość potrzeby fotoprotekcji, jako czynnika profilaktyki chorób skóry
Piśmiennictwo u Autora