Jak radzić sobie ze stresem?
By lepiej radzić sobie ze stresem, należy rozważyć, w jaki sposób można zminimalizować czynniki, które tylko pogarszają sytuację.
- Po pierwsze – uzyskaj kontrolę nad sytuacją. Jeśli stres pojawia się znienacka, należy skupić się na kontrolowaniu rzeczy, które są przewidywalne. Przewidywalność pomaga walczyć ze stresem.
- Po drugie – powstrzymaj gonitwę myśli. Nasz reaktywny układ emocjonalny ma kilka sekund przewagi nad ośrodkiem kontroli i właśnie temu należy zapobiegać. W obliczu nagłego stresu należy się zatrzymać na chwilę i stłumić intuicyjną reakcję. Najlepiej wykonać wtedy serię energicznych wdechów i powolnych wydechów. Stosując trening autogenny można także obniżyć puls. Następnie możemy już świadomie uruchomić mechanizm kontrolny i zastanowić się na ile groźna jest dana sytuacja w rzeczywistości.
- Po trzecie – staw czoła rzeczywistości. Psycholodzy zalecają świadomą refleksję nad przyczynami stresu. Powinniśmy rozmawiać o trudnych przeżyciach z zaufanymi osobami.
- Po czwarte – wysypiaj się. Stres może powodować trudności ze spaniem, a niewysypianie się tylko go zaostrza. Brak snu powoduje, że część mózgu odpowiedzialna za funkcje wyższego rzędu pracuje gorzej.
- Po piąte – bądź dobrze zorganizowany. Stosowanie strategii, które pomagają w kontrolowaniu ilości pracy, może również obniżyć stres. Można na przykład każdego dnia tworzyć listę konkretnych zadań do wykonania. W ten sposób obowiązki nie będą wydawać się przytłaczające. Tworzenie listy jest dobre również ze względu na wiedzę o tym, kiedy dane zadanie zostanie zakończone.
Czytaj więcej: Adaptogeny – jak wspomóc organizm w walce ze stresem.
Czym jest eustres?
Na koniec naszych rozważań ważne spostrzeżenie – stres nie jest zjawiskiem wyłącznie negatywnym, przynosi też korzyści, przygotowując nas do przyszłego wyzwania. Tak pozytywny, adaptujący do sytuacji stres nazywa się eustresem. Gdy znajdujemy się w życiowych opałach, nasz mózg musi pokonać ekstremalnie trudny „tor przeszkód”, jednak po takim wysiłku staje się znacznie silniejszy.
Piśmiennictwo:
- Melanie Greenberg. Mózg odporny na stres. Wydawnictwo Rebis, 2018.
- Siła stresu Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie. Wydawnictwo Helion, 2019.
- Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.
- https://www.doz.pl/czytelnia/a12679-10_najbardziej_stresujacych_sytuacji_w_zyciu
- http://www.farmakoekonomika.com.pl/chron-swoj-mozg-przed-stresem/
- https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/wywiady/146636,stres-ostry-stres-przewlekly