„Pozostawieni w bólu” – nowy raport WHO ujawnia skalę niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych w zakresie łagodzenia dolegliwości bólowych. Dokument dotyczy dostępu do morfiny do celów medycznych i opisuje sposób, w jaki nierówna dystrybucja na poziomie globalnym wpływa na zdrowie i życie ludzi.
Morfina jest wyszczególniona na modelowej liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia. Jest skutecznym i stosunkowo tanim lekiem przeciwbólowym, chociaż podkreśla się, że jej stosowanie – tak, jak i innych opioidów – powinno być dobrze przemyślane oraz proporcjonalne do potencjalnego ryzyka.
Czytaj także: Farmakoterapia stanów nagłych, czyli czego szukać w ampularium ratownika medycznego
Statystyka pokazuje jednak, że istnieje olbrzymia różnica (5 do nawet 63 razy) w szacowanej medianie zużycia morfiny między krajami o wysokich i niższych dochodach. Różne są także wzorce jej stosowania nawet pomiędzy krajami o podobnej zamożności. Raport podkreśla brak realizacji potrzeb zdrowotnych pacjentów, na co wskazuje szacunkowa liczba dni, przez które odczuwają oni ból lub cierpią z powodu ciężkiej duszności, która może towarzyszyć nieuleczalnej chorobie.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o skutecznej i bezpiecznej terapii opioidami?
Brak równego dostępu do leków przeciwbólowych może być jednym z najgorszych – według komunikatu WHO – ukrytych nierówności w zdrowiu, a „najbogatsze 10% krajów posiada w dystrybucji 90% opioidów równoważnych morfinie”.