Metody skojarzone leczenia blizn
Jeśli jednak istnieje ryzyko powstania keloidu stosuje się metody skojarzone. Zalecane jest łączenie różnych dostępnych terapii, a mianowicie: żeli silikonowych w plastrach, fizjoterapii, opatrunków poliuretanowych, maści z wyciągiem z cebuli, maści natłuszczających z witaminą A lub E, dodatkowo mogą okazać się niezbędne zastrzyki z kortykosteroidów.
Medycyna estetyczna w walce z bliznami
Co jednak jeśli regularne i konsekwentne stosowanie kosmetyków nie przynosi pożądanych efektów? Rozwiązaniem zdaje się być medycyna estetyczna. W przypadku blizn już utrwalonych najlepsze efekty przynosi łączenie różnych zabiegów tak, by uzyskać jeszcze efektywniejszą regenerację skóry.
Mikrodermabrazja, oxybrazja i peelingi chemiczne
Najpopularniejszym zabiegiem jest obecnie mikrodermabrazja, czyli metoda polegająca na usuwaniu warstwy rogowej naskórka przy użyciu kontrolowanego strumienia mikrokryształków. Na znaczeniu zyskuje tez kolejna metoda, czyli oxybrazja, gdzie stosowany jest silny strumień tlenu i soli fizjologicznej. Dodatkowo złuszczenie naskórka można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych peelingów chemicznych, które zdają egzamin w przypadku niewielkich blizn. Ich działanie opiera się na spłycaniu blizny poprzez złuszczanie naskórka, co pobudza skórę do produkcji elastyny i kolagenu. Ich dodatkowym atutem jest niwelowanie powstałych przebarwień.
Subablacja, radiofrekwencja subigłowa, laserowe usuwanie blizn
W gabinetach medycyny estetycznej pojawia się coraz więcej zabiegów pozwalających zlikwidować najbardziej widoczne blizny. W przypadku młodych, płytkich zmian coraz większą popularność zyskuje subablacja. Jest to zabieg polegający na częściowej ablacji skóry połączonej z bardzo intensywnym przegrzewaniem okolicznych komórek skóry.
Przegrzewanie uzyskuje się stosując odpowiednie elektrody, a wytworzony prąd dodatkowo pozwala na bardzo silną stymulację procesów naprawczych skóry przy stosunkowo niewielkim uszkodzeniu jej powierzchni. Zabieg ten prowadzi do ujednolicenia struktury i koloru blizny ze zdrową tkanką. W przypadku blizn rozległych, głębokich bądź utrwalonych, preferowana jest metoda radiofrekwencji mikroigłowej (mfrf). Jest to zabieg zbliżony w wykonaniu do subablacji, jednak w tym przypadku elektrody pod postacią igieł wprowadzane są pod skórę, a impuls prądu uwalniany jest bezpośrednio w skórze właściwej. Pozwala to na redukcję nawet dużych, przerostowych zmian. Coraz częściej pacjenci decydują się także na laserowe usuwanie blizn. W czasie zabiegu nie tylko niszczona jest uszkodzona tkanka, ale także skóra zostaje zmobilizowana do dalszej regeneracji.
Czy blizny „dodają charakteru”?
Mówi się, że blizny dodają charakteru. Być może. Na pewno jednak – przynajmniej w naszej kulturze – nie dodają uroku. Nikt raczej nie chce być naznaczony bliznami na zawsze. W wielu pacjentach blizny mogą wywołać nawet spadek poczucia własnej wartości i inne problemy natury psychologicznej związane z nieakceptowaniem swojego wizerunku. Dlatego właśnie tak ważne jest zadbanie o to, by blizny te były jak najmniej widoczne. Spośród wielu metod leczenia należy wybór dostosować zarówno do rodzaju blizny, jej wieku, ale także do osobniczych właściwości pacjenta. Istotne jest to, jak bardzo pacjent jest zdeterminowany, jak konsekwentnie i z należytą starannością będzie wykonywał zalecane terapie. Wraz z rozwojem technologii i nauki usuwanie blizn jest coraz łatwiejsze, a walka z tymi nawet najbardziej uporczywymi przynosi satysfakcjonujące efekty.