Tegoroczna Złota Polska Jesień przyczyniła się do przedłużonego korzystania z relaksu na świeżym powietrzu. Zyskaliśmy nie tylko odprężenie i chwile odpoczynku, ale też całkiem niechcący mogliśmy pogłębić „pamiątki” po lecie takie jak przesuszona skóra, popękane pięty, suche i rozdwajające się włosy, problemy z paznokciami czy większa ilość piegów i przebarwień przywiezionych z urlopu.
Co robić, gdy dokucza nam sucha skóra twarzy, głowy, ciała?
Skóra sucha i bardzo sucha cechuje się przede wszystkim nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia w obszarze twarzy i ciała, w szczególności po kąpieli. Może być także popękana, szorstka, mało elastyczna, co daje uczucie szczypania, łuszczenia się i efekt „skóry węża”.
Nieprawidłowo odżywiona skóra nie pełni skutecznie funkcji bariery. Jeżeli suchość jest cechą typu skóry, może z łatwością pomylić ten objaw z odwodnieniem. Skóra odwodniona jest zjawiskiem odwracalnym i przejściowym, charakteryzuje się ściągnięciem miejscowym i punktowym, spowodowanym nieprawidłowym utrzymywaniem i utratą wody. Kiedy skórze brakuje wody, to powoduje to dyskomfort, jest na szorstka w dotyku i czasami łuszcząca się.
Skórę należy więc: natłuścić, nawilżyć i uelastycznić. Świetnie do tego nadają się leki recepturowe. Maści i kremy robione – aby spełniły swoje zadanie – powinny zawierać składniki lipofilowe i hydrofilowe. Recepturowe składniki o właściwościach liofilowych to:
• triglicerydy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które będą hamowały parowanie wody z naskórka i pozwolą na odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego;
• oleje roślinne;
• cholesterol;
• dimetikon.
Jakie właściwości ma dimetikon?
Dimetikon to związek wielkocząsteczkowy, krzemoorganiczny. Jest trwały chemicznie. Ma działanie ochronne, na przykład przed nadmiernym nasłonecznieniem, szkodliwymi dla skóry czynnikami takimi jak wilgoć czy rozpuszczalniki. Zazwyczaj stosowany jest w maściach w ilości 2-5%, ale można też aplikować go per se. Ma działanie przeciwodleżynowe.
Co można uzyskać poprzez dodatek witamin?
Dodatek witamin do preparatów pielęgnacyjnych umożliwia regenerację uszkodzonego naskórka. Witamina A zmiękcza naskórek i usprawnia jego funkcje obronne, zmniejsza rogowacenie, zapewnia odpowiednie nawilżenie, przyspiesza metabolizm komórkowy i zwiększa zawartość kolagenu w skórze właściwej.
Najcenniejszym dodatkiem do preparatów pielęgnacyjnych jest witamina E. Jako czynnik oksydoredukcyjny przyspiesza procesy gojenia, ma właściwości odżywcze, działa przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu podrażnień i łagodzi istniejące. Chroni lipidy błon komórkowych skóry, zwiększając jej zdolność wiązania wody. Ma właściwości penetracyjne i wspomaga mikrokrążenie.
Jak działa lanolina?
Lanolina to naturalny wosk zawierający wolne alkohole sterolowe (cholesterol, izocholesterol i około 20% alkoholi alifatycznych). Cechuje ją duża zdolność wiązania wody. Ma gęstą konsystencję i ułatwia resorpcję leków przez skórę. Struktura fizyczna lanoliny jest zbliżona do struktury naturalnego tłuszczu skórnego.
Czytaj także: Receptura okiem praktyka. Jak sporządzać preparaty z mocznikiem?