Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Receptura

Surowce recepturowe dawniej i dziś – olej rycynowy

mgr farm. Joanna Bilekdr hab. Maciej Bilek, prof. URAutormgr farm. Joanna Bilekidr hab. Maciej Bilek, prof. UR
15/10/2021
Surowce recepturowe dawniej i dziś – olej rycynowy

fot. Canva.com

Uprawa rącznika w… Polsce!

W okresie dwudziestolecia międzywojennego uprawy rącznika prowadzono na całym świecie, głównie w krajach o gorącym lub ciepłym klimacie: w Indiach, Afryce Środkowej, Ameryce Południowej. W Europie z powodzeniem uprawiany był we Włoszech. Szerokie zastosowanie oleju rycynowego w polskim lecznictwie, lotnictwie i farbiarstwie, a zarazem konieczność importu dużych ilości tego surowca spowodowały, że wspomniany już kilkukrotnie profesor Jan Muszyński wystąpił na początku lat trzydziestych XX wieku z propozycją wprowadzenia rącznika do upraw w… Polsce, co wydawało się przecież niemożliwe! Zdawał sobie z tego sprawę i sam autor, nie bez powodu opatrując cytowany już artykuł „Rącznik (Ricinus communis L.)” podtytułem: „Czy można go hodować w Polsce?”. Wszystkim Czytelnikom „Aptekarza Polskiego” zaskoczonym faktem, że farmaceuta podejmował się zagadnień uprawowych wyjaśnijmy, że w istocie nie było to nic nadzwyczajnego, a wielu aptekarzy prowincjonalnych albo samodzielnie zajmowało się uprawą roślin leczniczych, albo pomagało w tym okolicznym rolnikom!

Nie lada wyzwanie – jakich warunków wymaga rącznik?

Uprawa rącznika była jednak nie lada wyzwaniem, a profesor Muszyński zastrzegał, że w Polsce napotka ona na bardzo duże trudności: rącznik nie znosi najmniejszych nawet przymrozków, a więc w klimacie umiarkowanym może być hodowany jedynie jako roślina roczna. (…) w miejscowościach (…), gdzie w maju i wrześniu bywają przymrozki, niema co marzyć o hodowli rącznika, pisał Muszyński. Co więcej – rącznik charakteryzował się bardzo długim okresem wegetacyjnym, wynoszącym co najmniej 135 dni i tylko pod tym warunkiem dawał trzykrotnie owoce. A tylko trzykrotny zbiór powodował z kolei, że hodowla (…) się opłaca. Średnia dzienna temperatura w której rącznik zakwitał i utrzymywał owoce musiała wynosić 22-24°C. Roślina ta miała także bardzo specyficzne wymagania w pielęgnacji – w czasie kiełkowania aż do zakwitnięcia musiała być idealnie oplewiana. Ponadto do wzrostu potrzebowała dużo wilgoci,a w czasie dojrzewania nasion – suszy i upału. Wykluczało to zatem z uprawy stanowiska charakteryzujące się suchymi wiosnami i deszczowym latem. Rącznik wymagał także płodozmianu, z kukurydzą w pierwszym i roślinami motylkowymi w drugim roku.

Jakie tereny mogły sprostać warunkom uprawy rącznika?

Z pewnością wielu Czytelników „Aptekarza Polskiego” pokusiło się już o refleksję: przecież w granicach dzisiejszej Polski tak ciepłych miejsc nie ma! Jak jednak pamiętamy granice II Rzeczpospolitej sięgały bardzo daleko na południowy wschód. Co więcej, te właśnie rubieże odznaczały się nie tylko wysokimi temperaturami, ale i doskonałymi glebami lőssowymi lub czarnoziemami. Muszyński zaznaczał przy tym, że w Rosji najlepsze wyniki w uprawie rącznika otrzymywano w gubernji Chersońskiej i Besarabji, a przecież w najbliższym sąsiedztwie do tych miejscowości leży najcieplejszy w lecie zakątek Rzeczpospolitej, który na mapie możemy zakreślić, łącząc linją następujące miasteczka: Zaleszczyki, Śniatyń, Kołomyja, Czortków, Husiatyn, Okopy Św. Trójcy, Zaleszczyki. Profesor Muszyński zwracał uwagę, że na tym właśnie terenie, pomiędzy Zbruczem i Dniestrem rosną doskonale melony, kawony, brzoskwinie, winogrona, a w ostatnich latach zaczęto hodować tam koper włoski (…) i anyżek. Muszyński pozwolił sobie zaryzykować zatem ważkie twierdzenie: można przeto powiedzieć a priori, że tam rącznik może się udać, zwłaszcza odmiany szybkodojrzewające. Niestety – wiadome wszystkim wydarzenia historyczne uniemożliwiły uprawę polskiego rącznika…

„Przymusowe uprawy rycynusu”

Jako ciekawostkę dodajmy, że duże zapotrzebowanie na olej rycynowy spowodowało, że w okresie II wojny światowej zaprowadzono przymusowe uprawy rycynusu. „Wiadomości Aptekarskie” z 1940 roku informowały, że we wszystkich majątkach państwowych i większych posiadłościach musiano uprawiać conajmniej 3% obszarów rycynusem. Według informacji „Wiadomości Aptekarskich” w Jugosławii spodziewany zbiór rycynusu miał pokryć całe zapotrzebowanie tego kraju.

Strona 5 z 8
Poprzedni1...456...8Następny
Tagi: leki recepturoweleki sporządzane w apteceolej rącznikowyrącznikrecepturareceptura aptecznasurowce recepturowe
UdostępnijPodziel się

Chcesz otrzymywać powiadomienia o najważniejszych aktualnościach?

WYŁĄCZ
mgr farm. Joanna Bilek

mgr farm. Joanna Bilek

Joanna Bilek – magister farmacji, wychowana na zapleczu cefarmowskiej apteki wraz z mlekiem matki-farmaceutki wyssała miłość do roślin leczniczych i samodzielnego sporządzania leków. Na łamach czasopism aptekarskich, ogólnopolskich periodyków ekologicznych i lifestylowych opublikowała prawie dwieście artykułów (w tym blisko pół setki w „Aptekarzu Polskim”), poświęconych m.in. naturalnym metodom leczenia, medycynie alternatywnej, surowcom zielarskim i przyprawowym, właściwościom odżywczym owoców i warzyw. Dzielone z mężem Maciejem zamiłowanie do podróży zamieniła obecnie na wychowywanie dzieci – Mieczysława oraz Felicji i doglądanie własnego ogródka. W wolnych chwilach maluje akwarele, uwieczniając z natury rośliny lecznicze i tworząc tym samym ilustracje do swoich artykułów, destyluje olejki eteryczne, fermentuje liście rozmaitych gatunków na herbatki „liściówki”, tworzy i sprawdza na sobie i rodzinie kosmetyki domowej roboty.

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor ponad dziewięciuset (w tym ponad dwustu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3
Autordr hab. Maciej Bilek, prof. UR

To już ostatni odcinek cyklu „Z receptariuszami dookoła świata”! Dzisiejsze spotkanie poświęcamy francuskojęzycznym receptariuszom opublikowanym na stronie Centre hospitalier universitaire...

Czytaj więcejDetails

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 2

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 2
Autordr hab. Maciej Bilek, prof. UR

W przedostatnim odcinku cyklu „Z receptariuszami dookoła świata” omawiamy receptariusz szpitalny z prowincji Nowa Szkocja. Pokazuje nam on znakomicie charakter...

Czytaj więcejDetails
Następny wpis
Od 14 października osoby przeprowadzające badania kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 będą podlegać ochronie prawnej

Od 14 października osoby przeprowadzające badania kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 będą podlegać ochronie prawnej

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Znajdź nas na Facebooku!

Subskrybuj powiadomienia

Nie przegap nowych wpisów - zapisz się na powiadomienia!

Zapisz się na powiadomienia
  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu i Polityka Prywatności
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu Serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aptekarz Polski
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 223 (201e)
  • Akademia Aptekarza Polskiego – szkolenie [punkty edukacyjne]
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Receptura
  • Trendy
  • Prawo
  • Farmacja szpitalna
  • WIDEO
  • Podcasty
  • WYWIADY
  • Opinie ekspertów

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zapoznaj się z naszą Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności.