Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Receptura

Surowce recepturowe dawniej i dziś – olej rycynowy

mgr farm. Joanna Bilekdr hab. Maciej Bilek, prof. URAutormgr farm. Joanna Bilekidr hab. Maciej Bilek, prof. UR
15/10/2021
Surowce recepturowe dawniej i dziś – olej rycynowy

fot. Canva.com

Olej rycynowy na współczesnej recepturze

Olej rącznikowy stosuje się w stanie czystym jako lek i służy do przyrządzania przetworów galenowych, głosiła „Nauka o przyrządzaniu leków i ich postaciach”. Jako wyjątkowe cechy oleju rycynowego profesor Bronisław Koskowski wymienił kwestie rozpuszczalności: olej rącznikowy rozpuszcza się w alkoholu absolutnym i kwasie octowym lodowym w każdym stosunku; w t0 150 rozpuszcza się w 4 cz. 90% spirytusu, a w t0 250  w 2 częściach. Rozpuszcza się w eterze, chloroformie, alkoholu amylowym, benzolu w każdym stosunku, czem różni się od innych olejów. Zwracając szczególną uwagę na ostatnie słowa także i obecnie, we współczesnej recepturze, nadal możemy wykorzystać właściwości oleju rycynowego na które zwracano uwagę już tak dawno, a które wydają się być niedoceniane!

Na pomoc receptom z balsamem peruwiańskim

Jak pamiętamy z artykułu o balsamie peruwiańskim, znakomicie rozpuszcza się on w oleju rycynowym, dzięki czemu balsam może być bezproblemowo wprowadzony do podłoża maściowego lub zastosowany w postaci dwuskładnikowego leku do użytku zewnętrznego. Temat ten był poruszany w „Aptekarzu Polskim” wielokrotnie, nie tylko w aspekcie maści, ale także i czopków.

Jednorodne połączenie oleju rycynowego z balsamem peruwiańskim w stężeniu 10%

Czytaj także: Receptariusz. Balsam peruwiański jako składnik tradycyjnych preparatów recepturowych oraz Repetytorium do specjalizacji – czopki.

Jako rozpuszczalnik dla kwasu salicylowego

Znakomicie rozpuszcza się w oleju rycynowym również kwas salicylowy, dzięki czemu można sporządzać silnie złuszczającą „Oliwkę salicylową”, szczegółowo opisaną w artykule. W postaci 5% stosowana była niegdyś bardzo często w tzw. „ciemieniusze” u niemowląt, a i obecnie, pomimo stwierdzonego ryzyka (zespół Reya), pediatrzy i dermatolodzy często zapisują ją w takim właśnie celu. Nie tylko jednak, bowiem używać możną ją również w zmianach łuszczycowych.

Możliwość mieszania z alkoholem etylowym

Kolejna bardzo ważna cecha, o której wielokrotnie już w niniejszym artykule pisaliśmy, to możliwość mieszania się oleju rycynowego z alkoholem etylowym 96%. Jako składnik leku recepturowego olej rycynowy zyskuje wówczas funkcję już nie pomocniczą, możemy bowiem naszym pacjentom zaoferować istotne korzyści w czasie zewnętrznego stosowania roztworów etanolowych, charakteryzujących się – jak wiemy – mocnym działaniem wysuszającym. Tymczasem dodatek oleju rycynowego zapewnia efekt natłuszczający, ochronny, odżywczy i łagodzący. Taką właśnie rolę miał olej rycynowy w opisanym na łamach „Aptekarza Polskiego” „Toniku na porost włosów” w którym towarzyszył rezorcynie, pilokarpinie, witaminie B6 z ampułek oraz nalewkom z kory chinowca i owoców pieprzowca.

Czytaj także: Receptariusz. Tonik na porost włosów oraz Receptariusz. Oleje roślinne w recepturze,

Olej rycynowy jako składnik maści

Olej rycynowy można wprowadzać również do maści, jak np. do opisanej w „Aptekarzu Polskim” bardzo ciekawej, natłuszczającej recepturze z olejem kakaowym:

Rp.
Ol. Cacao 10,0
Ol. Ricini 10,0
Eucerini
3% Sol. Acidi borici aa ad 100,0
M.f. ung.

Czytaj także: Receptura okiem praktyka – część trzecia. Lek recepturowy w pielęgnacji i terapii skóry chorego leżącego.

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z bogatą historią i możliwościami stosowania oleju rycynowego, mamy nadzieję, że dla wszystkich Czytelników „Aptekarza Polskiego” przestanie być on tylko „lekiem na przeczyszczenie”, a zyska sobie trwałe i należne mu miejsce w aptecznej recepturze. Albowiem różni się od innych olejów i warto przygotowując leki o tym pamiętać!


Strona 8 z 8
Poprzedni1...78
Tagi: leki recepturoweleki sporządzane w apteceolej rącznikowyrącznikrecepturareceptura aptecznasurowce recepturowe
UdostępnijPodziel się
mgr farm. Joanna Bilek

mgr farm. Joanna Bilek

Joanna Bilek – magister farmacji, wychowana na zapleczu cefarmowskiej apteki wraz z mlekiem matki-farmaceutki wyssała miłość do roślin leczniczych i samodzielnego sporządzania leków. Na łamach czasopism aptekarskich, ogólnopolskich periodyków ekologicznych i lifestylowych opublikowała prawie dwieście artykułów (w tym blisko pół setki w „Aptekarzu Polskim”), poświęconych m.in. naturalnym metodom leczenia, medycynie alternatywnej, surowcom zielarskim i przyprawowym, właściwościom odżywczym owoców i warzyw. Dzielone z mężem Maciejem zamiłowanie do podróży zamieniła obecnie na wychowywanie dzieci – Mieczysława oraz Felicji i doglądanie własnego ogródka. W wolnych chwilach maluje akwarele, uwieczniając z natury rośliny lecznicze i tworząc tym samym ilustracje do swoich artykułów, destyluje olejki eteryczne, fermentuje liście rozmaitych gatunków na herbatki „liściówki”, tworzy i sprawdza na sobie i rodzinie kosmetyki domowej roboty.

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor blisko sześciuset (w tym ponad stu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Co ciekawego w nowym „Suplemencie 2022” do „Farmakopei Polskiej XII”?

Co ciekawego w nowym „Suplemencie 2022” do „Farmakopei Polskiej XII”?
Autordr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Koniec starego i początek nowego roku to już tradycyjnie czas, gdy do prenumeratorów trafia część podstawowa lub kolejne suplementy „Farmakopei...

Czytaj więcej

Surowce recepturowe dawniej i dziś – nalewka z ziela miłka wiosennego

Surowce recepturowe dawniej i dziś - nalewka z ziela miłka wiosennego
Autormgr farm. Joanna Bileki1 others

Najpierw, jako korzeń, wzbudzał wymioty i przeczyszczał. Później stosowany był już w postaci ziela, nie tylko jednak jako środek sercowy...

Czytaj więcej
Następny wpis
Od 14 października osoby przeprowadzające badania kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 będą podlegać ochronie prawnej

Od 14 października osoby przeprowadzające badania kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 będą podlegać ochronie prawnej

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Możliwe problemy z dostępem do ZSMOPLa po 21 kwietnia 2023 roku

Możliwe problemy z dostępem do ZSMOPL po 21 kwietnia 2023 roku

Wiosenna edycja “Skonsultuj z Farmaceutą” poświęcona astmie

Wiosenna edycja “Skonsultuj z Farmaceutą” poświęcona astmie

DIA o projekcie zmian w rozporządzeniu w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki

DIA: propozycje zmian w rozporządzeniu w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki

Grypa: podsumowanie sezonu 2022/2023

Grypa: podsumowanie sezonu 2022/2023

10.2017 – nowości na rynku.

01.2023 – nowe dopuszczenia leków do obrotu w Polsce

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 196 (174e)
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Trendy
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się