Mentol
Właściwości fizyczne i otrzymywanie mentolu
Mentol (Mentholum) jako surowiec recepturowy otrzymuje się w procesie wymrożenia olejku miętowego (Oleum Menthae). Przyjmuje postać krystalicznego proszku lub bezbarwnych kryształów w formie igieł. Jest nierozpuszczalny w wodzie, bardzo trudno rozpuszczalny w glicerolu, łatwo natomiast rozpuszcza się w podłożach węglowodorowych oraz etanolu o stężeniu 70% i wyższym.
Mechanizm działania mentolu
Związek ten zaliczany jest do środków znieczulających o działaniu drażniącym. Mechanizm działania polega na pobudzaniu zakończeń nerwowych przewodzących zimno i zmniejszaniu wrażliwości włókien przewodzących ból. Dzięki temu mentol wykazuje działanie znieczulające, chłodzące, przeciwświądowe, a ponadto przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze i udrożniające.
Zastosowanie mentolu w recepturze
Farmakopea Polska XII dopuszcza stosowanie mentolu w preparatach aplikowanych na skórę (stężenie zwykle stosowane do 10%) i błony śluzowe (do 0,3%). Pod względem postaci leku mogą to być:
• roztwory etanolowe
• zawiesiny
• pudry płynne
• maści.
Receptura mentolu – istotne kwestie
• Kryształy, w postaci których występuje mentol, należy uprzednio zmikronizować w moździerzu. Na potrzeby tego procesu można się posłużyć niewielką ilością etanolu
• Mentol tworzy w połączeniu z niektórymi surowcami recepturowymi mieszaniny eutektyczne. Można do nich zaliczyć: kwas salicylowy, rezorcynol, benzokainę, kamforę, tymol. Należy mieć to na uwadze i rozdzielić reagujące ze sobą składniki
• Preparaty z dodatkiem mentolu powinno się stosować u dzieci powyżej 5. roku życia.
Przykłady recept z wykorzystaniem mentolu
Rp.
Acidi salicylici 2,5
Mentholi 1,0
Spir. Vini 25,0
M.f. guttae
D.S. 10 kropli na ¼ szkl. wody do płukania
Rp.
Mentholi 0,05
Acidi borici 0,5
Glyceroli 5,0
M.f. guttae rhinologicae
Rp.
Mentholi 2,0
Talci ad 100,0
M.D.S. puder
Rp.
Mentholi 5,0
Methyl. salic. 10,0
Ethanoli 70˚ ad 100,0
M.D.S. do nacierań
Rp.
Prednisoloni 0,5
Mentholi 10,0
Cerae albae 20,0
Vaselini hydrophylici ad 100,0
M.f. ung.
Rp.
Acidi borici 2,0
Mentholi 0,2
Vaselini albi 50,0
M. f. ung.
Czytaj także: Metody poprawy rozpuszczalności substancji czynnych.