Rząd zapowiedział istotne zmiany w planie walki z pandemią. Mają one zostać ujęte w dokumencie nowej strategii, której kolejna wersja ma być dostępna wkrótce.
Zapowiedziano rozbudowę infrastruktury izolatoriów, aby osoby, które nie wymagają intensywnej opieki, mogły w tych warunkach przebywać aż do całkowitego wyleczenia. Czytaj więcej: Izolatoria obejmą opieką pacjentów o lżejszym przebiegu COVID-19.
Istotne zmiany dotyczą definicji przypadku i diagnostyki COVID-19 – testy antygenowe mają mieć równoważną do testów PCR wartość diagnostyczną. Planowane jest ich wprowadzenie na większą skalę. Czytaj więcej: Diagnostyka laboratoryjna wirusa SARS-CoV-2.
Ministerstwo zapowiedziało także monitorowanie pacjentów zakażonych, ale chorujących lekko lub bezobjawowo za pomocą pulsoksymetrów. Otrzymają go osoby wskazane przez lekarza POZ.
Zmiany dotyczą także procesu prowadzenia kwarantanny – domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Ma ona mieć charakter automatyczny. Jednocześnie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiono automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48221043705 – to z tego numeru nadawany będzie komunikat dotyczący objęcia kwarantanną.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że odbył spotkanie z Radą Europejską: Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu dla wszystkich tych, którzy ich najbardziej potrzebują – dla ludzi starszych i służb medycznych, na zasadzie dobrowolności – powiedział. W kolejnych miesiącach szczepionka miałaby być dostępna szerzej. Jak zapewnił premier, Polska wpłaciła kwotę do puli budżetu UE, żeby zapewnić sobie równy dostęp do szczepionki. Czytaj więcej: Szczepienia i szczepionki w walce z pandemią.