1 listopada 2023 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym NFZ może zawierać umowy z aptekami na finansowanie szczepień ochronnych.
Od 2 listopada 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza do składania wniosków do oddziałów wojewódzkich NFZ, właściwych ze względu na siedzibę apteki. Na ich podstawie będą podpisywane umowy na wykonanie i finansowanie szczepień w aptekach.
Szczegóły można znaleźć na stronie NFZ oraz w Zarządzeniu Prezesa NFZ z dnia 31.10.2023 (nr 155/2023/DGL) w sprawie warunków zawierania i realizacji umów na realizację zalecanych szczepień ochronnych w aptece.
Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej opublikowano opinię prawną dotyczącą wymagań wobec farmaceutów przeprowadzających zalecane szczepienia ochronne oraz szczepienia przeciw COVID-19 oraz wykonujących badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania tych szczepień.
Katalog produktów rozliczeniowych – w cenie 31,67 zł każdy – obejmuje:
- wykonanie zalecanego szczepienia przeciwko COVID-19 – osobom po ukończeniu 18. roku życia, przy czym objęcie finansowaniem będzie mieć miejsce od dnia 1 grudnia 2023 r.
- wykonanie zalecanego szczepienia przeciwko pneumokokom – osobom po ukończeniu 65. roku życia, w schemacie jednodawkowym, objęcie finansowaniem od dnia 1 listopada 2023 r.
- wykonanie zalecanego szczepienia przeciwko grypie – osobom po ukończeniu 65. roku życia, w schemacie jednodawkowym realizowanym cyklicznie w każdym sezonie jesienno-zimowym objęcie finansowaniem od dnia 1 listopada 2023 r.
Czytaj także Od 1 listopada bez obniżek dopłat do polskich leków oraz Od 1 listopada wyłącznie e-recepty na leki psychotropowe i środki odurzające