W obecnym stanie prawnym istnieje możliwość nakładania na podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną albo punkt apteczny kar pieniężnych oraz żądanie zwrotu nienależnej refundacji za naruszenie przepisu art. 96a ust. 7aa ustawy Prawo farmaceutyczne. Chodzi o wyliczenia podczas wydawania leków przepisanych na okres dłuższy niż 120 dni. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, która właśnie trafiła do Rządowego Centrum Legislacji jako projekt ma to zmienić.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu: „Celem dokonywanej nowelizacji jest zmiana § 8 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept (…) wskazująca wprost, iż nie stanowi okoliczności, z której wystąpieniem wiąże się odpowiedzialność podmiotu prowadzącego aptekę ogólnodostępną albo punkt apteczny, stanowiąca podstawę do nałożenia kary umownej, ewentualne naruszenie art. 96a ust. 7aa ustawy (…) Prawo farmaceutyczne (…). Jeżeli więc odpowiedzialności takiej nie będzie można przypisać, to tym samym nie będzie można następczo nałożyć kary finansowej na podmiot prowadzący.
Wskazuje się przy tym na to, że wyliczenia ilości produktu do wydania, jeśli na recepcie przepisano ilość przekraczającą 120 dni stosowania ma dokonywać specjalnie przystosowany system informatyczny. System ten nie był gotowy z dniem 1 listopada 2023, kiedy weszły nowe przepisy. Zaczął działać 1 marca 2024 roku:
Jeżeli więc w okresie pomiędzy tymi dwoma datami osoba wydająca musiała wydawać lek zgodnie z art. 96a ust. 7aa, to nie jest zasadne, by z ewentualnym nieprawidłowym jego zastosowaniem w tym okresie wiązały się kary finansowe albo konieczności zwrotu nienależnej refundacji, z jednej strony ponieważ przepis ten może powodować pomyłki przez różne jego interpretacje, z drugiej w kontekście tego ze w przygotowywaniu pozostawał system, który miał stanowić swego rodzaju zabezpieczenie na ewentualność tychże pomyłek – czytamy w uzasadnieniu.
Proponuje się wejście w życie projektu rozporządzenia z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale z mocą od dnia 1 listopada 2023 r. Rozwiązanie to jest dla aptek niewątpliwie korzystne.
Czytaj także: Realizacja recept rocznych od 1 marca 2024 oraz Komunikat e-zdrowia w sprawie wystawiania i realizacji e-recept rocznych