Wprowadzenie mechanizmu obliczania ilości leku, wyrobu medycznego lub środka spożywczego przez system P1 wpływać będzie zarówno na osoby wystawiające e-recepty jak i dokonujące ich realizacji w aptece – informuje portal ezdrowie w nawiązaniu do komunikatu Ministra Zdrowia.
Wystawienie e-recepty będzie wymagało wykorzystania nowego schematu – precyzyjnie określającego dawkowanie oraz okres stosowania. Wymaga to dostosowania programów gabinetowych w których wystawiane są e-recepty. Do 1 kwietnia 2024 obowiązywać będzie okres przejściowy, po tym czasie uruchomiona ma zostać reguła uniemożliwiająca wystawienie recepty niezgodnie z nowym schematem.
Jakie informacje system P1 dostarczy osobie realizującej receptę?
Podczas realizacji recepty system ma udostępniać informacje takie jak ilość produktu do wydania, ilość produktu dotychczas wydanego, ilość produktu możliwa do realizacji oraz data możliwej realizacji. Dane te będą dostępne tylko, jeśli recepta będzie wystawiona zgodnie z nowym schematem.
Wyjątki od automatycznego wyliczania ilości produktu
Ezdrowie przypomina także, w jakich przypadkach system nie będzie dokonywał automatycznego wyliczenia, zaznaczając, że dla wyjątków będzie możliwe wystawienie e-recepty z użyciem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.
Mechanizm automatycznego wyliczania ilości produktu przez system informatyczny nie będzie miał zastosowania dla leku recepturowego, produktu przeznaczonego do stosowania na okres nie przekraczający 120 dni, importu docelowego, e-recept farmaceutycznych oraz produktów o złożonej strukturze opakowań. W pierwszym okresie nie będzie również dokonywał ww. wyliczeń dla wyrobów medycznych oraz jednostek międzynarodowych.