Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Edukacja
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • Aktualności
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Edukacja
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Farmacja szpitalna

Apteki szpitalne w dobie epidemii

dr n. farm. Piotr KaczmarczykAutordr n. farm. Piotr Kaczmarczyk
15/06/2020
Apteki szpitalne w dobie epidemii

fot. Canva.com

Wraz z pojawianiem się pierwszych wiarygodnych informacji, które od początku marca coraz wyraźniej rysowały skalę problemu epidemiologicznego, system ochrony zdrowia, a zatem i  szpitale, w bardzo krótkim czasie musiały przystosować się do zupełnie nowej sytuacji. W  obliczu dynamicznie zmieniających się okoliczności, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, systemy ochrony zdrowia stanęły przed nowymi, dotychczas nie znanymi wyzwaniami.

W ekspresowym tempie tworzono procedury i infrastrukturę umożliwiającą opiekę nad dużą liczbą zarażonych wirusem pacjentów, podporządkowując inne zadania szpitali przygotowaniom do narastającej fali epidemii. Zmiany te, w sposób zupełnie naturalny zdominowały również apteki szpitalne i codzienną pracę farmaceutów.

Gorączkowe zaopatrywanie szpitali

Epidemia, w pierwszej kolejności spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na środki do dezynfekcji i ochrony osobistej. Ze względu na olbrzymi wzrost ilości zamówień z oddziałów, apteki pozyskiwały z rynku środki do dezynfekcji, rękawice, maski, ubrania, kombinezony, gogle, niemal w każdej dostępnej ilości. Na skutek braku precyzyjnych i  aktualnych w nowej sytuacji procedur, pojawiły się liczne przypadki nadmiernego zużycia, a  także gromadzenia zapasów przez oddziały, w wyniku czego już w pierwszych tygodniach doszło niemal do całkowitego wyczerpania zasobów hurtowni.

Zamieszanie z wytycznymi, trudności zakupowe

Początkowe zamieszanie było związane również z różnicami w zaleceniach wydawanych przez różnorodne gremia, stowarzyszenia czy grupy ekspertów, sugerujące czasem odmienne postępowanie profilaktyczne i terapeutyczne. Sytuacja ta zmusiła farmaceutów zajmujących się zaopatrzeniem szpitali, do poszukiwań podmiotów, które jeszcze taką ofertę posiadały. Działania te, każdego dnia zajmowały mnóstwo czasu, kosztem innych obszarów działalności aptek szpitalnych.

Na tym etapie, w obliczu ryzyka całkowitego wyczerpania rezerw, z  przyczyn oczywistych wiele szpitali kupowało niemal wszystkie produkty dostępne w danym momencie na rynku, nawet jeśli ich cena znacznie odbiegała od dotychczasowych.

Trudna sytuacja z zaopatrzeniem sprawiła, że na rynku pojawiło się bardzo wiele podmiotów, które dotychczas nie zajmowały się dystrybucją tego asortymentu. W serwisach społecznościach pojawiły się nawet dedykowane grupy, skupiające sprzedających i kupujących środki dezynfekcyjne i ochronne. Zdarzało się też, że oferta popołudniowa nazajutrz rano nie była aktualna, a dostawca w odpowiedzi na złożone zamówienie wysyłał jedynie zdjęcie auta innego nabywcy, który właśnie odjechał z towarem.

Przebieg zakupów przybierał zupełnie nieprzewidywalny obrót
Przebieg zakupów przybierał zupełnie nieprzewidywalny obrót. Fot. nadesłana przez Autora

Deficyty polem do nadużyć i problemów z jakością dostaw

Sytuacja ta stała się niestety polem różnorodnych nadużyć, nie tylko w obszarze wygórowanych cen oferowanych zdesperowanym podmiotom leczniczym, ale także w obszarze jakości produktów oraz posiadanych certyfikatów. Jak pokazują ostatnie doniesienia medialne, problem ten występował również w  większej skali i dotyczył zakupów w skali krajowej, a także Unii Europejskiej. Stwierdzono wiele przypadków produktów nie spełniających wymogów, posiadających sfałszowane certyfikaty lub w ogóle bez jakiejkolwiek dokumentacji. Odrębnym problemem z  którymi borykają się do dziś niektóre placówki, jest brak realizacji zamówienia, mimo opłaconej faktury proforma. Dokonywane kilka tygodni temu, w trybie nadzwyczajnym zakupy, dziś znajdują finał w  postępowaniu prokuratorskim, właśnie ze względu na niedostarczenie zakupionego towaru.

Maseczka zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy - chirurgiczna
Maseczka zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy – dr n. farm. Wojciech Woszczyk

Pomoc centralna, samorządowa i dostawy etanolu

W odpowiedzi na narastającą sytuację kryzysową, wiele szpitali otrzymało wsparcie centralne, również w postaci zasilenia z rezerw wojskowych. Na tym etapie, zainteresowanie pacjentów i personelu wzbudzały wojskowe pojazdy transportowe, które pojawiały się przed placówkami.

Dostawa z rezerw wojskowych. Fot. mgr farm. Zofia Woszczyk-Kuterek

W wielu miejscach pomoc przyszła również ze strony samorządów, które pomagały szpitalom w zatowarowaniu. Inną formą pomocy było dostarczenie do szpitali przez służby alkoholu zarekwirowanego z przemytu oraz w ramach walki z przestępczością. Dzięki dodatkowym dostawom etanolu, będącego w tym czasie również towarem deficytowym, pracownie recepturowe były w stanie sporządzić dla szpitali znaczne ilości skutecznych płynów do dezynfekcji.

Środek do dezynfekcji sporządzony w aptece szpitalnej
Spirytus pochodzący z przestępstwa wykorzystany do sporządzenia środka do dezynfekcji. Fot. nadesłana przez Autora
Spirytus pochodzący z przestępstwa wykorzystany do sporządzenia środka do dezynfekcji. Fot. nadesłana przez Autora

Wsparcie dla szpitali ze strony społeczeństwa

Na szczególne uznanie zasługuje udzielona szpitalom pomoc podmiotów indywidualnych, a także zwykłych ludzi, którzy w miarę swoich możności starali się wspomagać szpitale w zakresie szeroko rozumianego zaopatrzenia. Do szpitali trafiały nie tylko zakupione indywidualnie produkty profesjonalne, ale także szyte ręcznie maseczki czy drukowane na domowych drukarkach 3d przyłbice.

Niezależnie od poziomu przydatności podarowanych produktów, stanowiły one niezwykle pozytywny gest i zostały bardzo dobrze odebrane przez personel szpitali. Pewnym problemem związanym z darami, były przypadki dostarczania produktów bezpośrednio do oddziałów z pominięciem aptek szpitalnych, co wiązało się z koniecznością dodatkowych działań, celem wprowadzenia towaru do ewidencji rozchodowej.

Etap stabilizacji zapotrzebowania i dostaw

Wraz z kolejnymi tygodniami epidemii, na skutek skoordynowanych działań, w  szpitalach doszło do ustabilizowania poziomu zapotrzebowania. Także sam rynek, w  odpowiedzi na sytuację, stopniowo wysycił się ofertami, umożliwiając szpitalom mniej gorączkową gospodarkę zakupową.

Strona 1 z 3
123Następny
Tagi: COVID19epidemiafarmacja szpitalnaSARS-CoV-2
Udostępnij24Podziel się
dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk

dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk

Czynny zawodowo farmaceuta szpitalny, wykładowca, publicysta („Panacea”, „Focus”, „Polityka”, „Żyjmy dłużej” i wiele innych), autor ponad 200 publikacji popularyzatorskich i naukowych, a także licznych wykładów i doniesień konferencyjnych. Członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, przewodniczący Komisji Aptek Szpitalnej ŚIA. Obecnie w funkcji koordynatora d.s. jakości gospodarki lekowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Twórca i właściciel firmy szkoleniowo-badawczej INTERMEN Piotr Kaczmarczyk. Autor książki o niedożywieniu szpitalnym BIAŁY GŁÓD. Zainteresowania zawodowe autora obejmują głównie zagadnienia związane z jakością i bezpieczeństwem farmakoterapii, niedożywieniem klinicznym oraz opieką farmaceutyczną i komunikacją w ochronie zdrowia. Równolegle autor realizuje projekty naukowo-szkoleniowe i publicystyczne w obszarze leku naturalnego.

Powiązane artykuły

Rusza II edycja pierwszego w Polsce programu certyfikacji żywieniowej

Rusza II edycja pierwszego w Polsce programu certyfikacji żywieniowej
AutorRedakcja Aptekarza Polskiego

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) rozpoczyna II edycję programu Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez...

Czytaj więcej

Na jakich zasadach apteki szpitalne mają przyjmować lek Veklury?

Na jakiś zasadach apteki szpitalne mają przyjmować lek Veklury?
AutorRedakcja Aptekarza Polskiego

Prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wystosowała pismo do Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia dotyczące dostaw leku Veklury do...

Czytaj więcej
Następny wpis
Najnowsze e-wydanie dostępne!

Najnowsze e-wydanie dostępne!

Przeczytaj również

Komunikat MZ w sprawie statusu właścicielskiego, dystrybuowania i wykorzystywania szczepionek przeciwko COVID-19

Komunikat MZ w sprawie statusu właścicielskiego, dystrybuowania i wykorzystywania szczepionek przeciwko COVID-19

Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchamia ogólnopolskie badanie monitorujące zmienność genetyczną wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Rusza ogólnopolskie badanie zmienności genetycznej wirusa SARS-CoV-2

Polfa Tarchomin przygotowuje się do udziału w produkcji szczepionki przeciwko COVID-19

Polfa Tarchomin przygotowuje się do udziału w produkcji szczepionki przeciwko COVID-19

COVID-19: zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych leków

COVID-19: zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych leków

Aktualizacja kodów w systemie klasyfikacji ATC

Aktualizacja kodów w systemie klasyfikacji ATC

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: freepik.com, flaticon.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 171 (149e)
  • Aktualności
  • Szkolenia
  • Wiedza
  • Trendy
  • WIDEO
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: freepik.com, flaticon.com

Zapisz się do newslettera Aptekarza Polskiego
Zapisz się do newslettera Aptekarza Polskiego
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się