Amerykańska firma Moderna opublikowała wyniki badań swojej szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepionka Moderny znajduje się w trzeciej fazie badań klinicznych. Dane o efektywności są zatem wstępne, ale bardzo obiecujące.
Badaniem o nazwie COVE objęto ponad 30 000 uczestników. Spośród 95 stwierdzonych przypadków COVID-19, 90 wykryto w grupie kontrolnej, czyli u pacjentów, którzy nie przyjęli szczepionki mRNA-1273. Daje to współczynnik skuteczności wynoszący 94,5%. Co więcej – wszystkie ciężkie przypadki (11 osób) wystąpiły w grupie placebo.
Większość zdarzeń niepożądanych po szczepionce miała nasilenie łagodne lub umiarkowane. Działania niepożądane z częstością większą lub równą 2% po pierwszej dawce obejmowały ból w miejscu wstrzyknięcia (2,7%), a po drugiej dawce zmęczenie (9,7%), bóle mięśni (8,9%), bóle stawów (5,2%)), ból głowy (4,5%), ból (4,1%) i rumień / zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia (2,0%). Te działania niepożądane były na ogół krótkotrwałe. Dane te mogą ulec zmianie na podstawie trwającej analizy danych z dalszych badań 3 fazy COVE.
Opierając się na tych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności, Moderna zamierza w nadchodzących tygodniach przedłożyć Amerykańskiemu Urzędowi ds. Żywności i Leków (FDA) wszelkie informacje w celu uzyskania zezwolenia na stosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych. Moderna planuje również składać podobne wnioski o dopuszczenie do obrotu innych agencji regulacyjnych na świecie.
Firma spodziewa się, że do końca 2020 roku będzie w stanie wyprodukować około 20 milionów dawek mRNA-1273, a 500 milionów do 1 miliarda w 2021 roku.
Szczepionka Moderny opiera się – podobnie jak szczepionka opracowana przez firmę Pfizer – na technologii mRNA i jest skierowana przeciwko białku S (spike protein). Nie musi jednak być przechowywana w tak niskiej temperaturze.