Bardzo rzadko po zaszczepieniu szczepionką Jcovden obserwowano wystąpienie jednocześnie zakrzepicy i małopłytkowości, w niektórych przypadkach z towarzyszącym krwawieniem. Uważa się, że związek przyczynowy ze szczepionką jest możliwy – czytamy w komunikacie podmiotu odpowiedzialnego za szczepionkę przeciwko COVID-19 występującą poprzednio pod nazwą COVID-19 Vaccine Janssen, wydanym w porozumieniu z EMA i URPL.
Oceniono, że przypadki wystąpiły w ciągu pierwszych trzech tygodni po zaszczepieniu i dotyczyły głównie kobiet młodszych niż 60 lat. Zarówno pacjenci, jak i fachowi pracownicy ochrony zdrowia powinny zwracać uwagę na takie objawy jak duszność, ból w klatce piersiowej, ból lub obrzęk nóg, utrzymujący się ból brzucha, objawy neurologiczne, takie jak silne lub uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie czy też zasinienia skóry (wybroczyny) poza miejscem podania szczepionki. Zakrzepica w połączeniu z trombocytopenią wymaga specjalistycznego postępowania – aby ją prawidłowo leczyć należy kierować się odpowiednimi wytycznymi lub skierować pacjenta do hematologa.
Chociaż w kilku przypadkach stwierdzono wysokie miano przeciwciał przeciwko czynnikowi płytkowemu (PF), to dokładny mechanizm zakrzepicy nie został jednoznacznie wyjaśniony.