Badania pokazują, że większość respondentów (52%) sporadycznie czyta ulotkę dla pacjenta, 37% czyta ją zawsze, a 11% – nigdy. Jaki wpływ może mieć cyfrowe etykietowanie leków na rynek farmaceutyczny i praktykę apteczną? Ten temat poruszono podczas 81. Światowego Kongresu Farmacji i Nauk Farmaceutycznych FIP, który odbył się w Brisbane w Australii we wrześniu 2023 roku. Wnioski z dyskusji wskazały zarówno na potencjalne korzyści, jak i wady oraz wyzwania związane z etykietowaniem elektronicznym w opiece zdrowotnej.
Obecne podejście zakłada dostarczenie pacjentowi ulotki informacyjnej (PIL – patient information leaflet) w formie wydruku wraz z opakowaniem leku. Druki nie zawsze są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów i zrozumiałe. Niekiedy także pacjenci nie mogą znaleźć w nich odpowiedzi umożliwiających im skuteczne zarządzanie swoim zdrowiem.
E-etykietowanie leków
Etykietowanie elektroniczne opakowań leków, na przykład za pomocą kodów QR, kreskowych czy adresów URL, może zapewnić wiele korzyści. Jedną z nich jest ochrona środowiska poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na papier, atrament, energię elektryczną i inne zasoby związane z drukiem, jego fizyczną dystrybucję i ograniczając ilość odpadów. Informacje dostępne online mogą także być lepiej dostosowane do potrzeb pacjenta poprzez wykorzystanie zróżnicowanych formatów: audio (np. u osoby z wadą wzroku). wideo. E-informacje może umożliwiać szybkie wyszukiwanie potrzebnych informacji, powiększanie czcionki czy opcję zamiany głosu na tekst, aby ułatwić dostęp do informacji dla osób słabowidzących. Zaletą jest także natychmiastowy dostęp do aktualnych informacji czy możliwość przygotowania kilku pakietów informacji w zależności od grupy odbiorców: na przykład bardziej technicznych dla medyków i łatwiejszych dla pacjentów.
Zwrócono także uwagę na potencjał sztucznej inteligencji (AI) w rozwoju systemów e-etykietowania i personalizowania informacji. Niektóre platformy współpracujące z e-etykietami mogą również zawierać takie funkcjonalności jak przypomnienia o zażywaniu leków, co może wspierać pacjentów w stosowaniu się do zaleceń terapeutycznych
Zagrożenia związane z e-etykietowaniem
Wykorzystanie e-etykietowania leków zakłada, że pacjenci nie tylko mają dostęp do urządzeń cyfrowych, ale także posiadają umiejętność korzystania z technologii cyfrowych. Może to powodować wykluczenie cyfrowe pacjentów, którzy tych zasobów nie posiadają. Podnoszono także obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa, przeszkody związane z samym wdrożeniem oraz regulacyjne.