Znajomość i praktyczne wdrażanie etyki zawodowej w zakresie zachowania prywatności i poufności wśród praktykujących farmaceutów z 17 krajów – to tematyka nowego raportu opublikowanego przez Sekcję Farmacji Społecznej FIP (International Pharmaceutical Federation).
Badanie wykazało, że wdrażane są dobre praktyki, jednak rozpoznano także zagrożenia. Dotyczą one między innymi luki w programach nauczania przed- i podyplomowego oraz infrastruktury niesprzyjającej zachowaniu poufności.
W komunikacie towarzyszącym publikacji raportu czytamy podsumowanie przygotowane przez jego autorów: „Nasz zawód przechodzi transformację w kierunku bardziej klinicznych ról w opiece nad pacjentem, związaną ze świadczeniem usług takich jak zarządzanie terapią (często wymagającą współpracy z innymi pracownikami ochrony zdrowia), szczepienia czy badania przesiewowe. Brak prywatności i poufności w niektórych obszarach to kluczowe przeszkody, które mogą utrudniać korzystanie z usług”.
Oglądaj także: 3 pytania o prawa pacjenta w aptece [WIDEO]
Respondenci – w badaniu nie braki jednak farmaceuci z Polski – odpowiadali między innymi na pytanie dotyczące tego, co oznacza dla nich tajemnica zawodowa, jakie są główne cele tajemnicy zawodowej czy też jakie jest znaczenie ochrony prywatności pacjentów. Zwrócono uwagę, że posiadanie kodeksu etyki jest niezbędne -stanowi przewodnik standardów etycznych dla farmaceutów jako pracowników ochrony zdrowia. Wskazano także, że konieczne jest stałe zwiększanie świadomości potencjalnych zagrożeń związanych z ryzykiem naruszenia ochrony danych pacjentów oraz – tam gdzie konieczne – zachowanie anonimowości czy pozyskiwanie odpowiedniej zgody pacjenta.
Czytaj także: Raport: jakie prawa pacjenta naruszane były najczęściej?
FIP-etyka-farmaceuty