16 czerwca 2020 upubliczniono doniesienie dotyczące skuteczności deksametazonu w zmniejszaniu liczby zgonów u pacjentów z COVID-19 z ciężkimi powikłaniami oddechowymi.
W marcu 2020 rozpoczęto badanie kliniczne RECOVERY, które miało za zadanie przebadać potencjalne terapie przeciwko COVID-19. Do protokołu dołączono niskie dawki deksametazonu. Badaniu poddano 11 500 pacjentów z 175 placówek medycznych w Wielkiej Brytanii. W sumie 2104 pacjentów otrzymywało 6 mg deksametozonu dobowo dożylnie lub doustnie. Grupę tę porównano z 4321 chorymi nie otrzymującymi tej terapii.
Stwierdzono istotne zmniejszenie śmiertelności u pacjentów wymagających wspomagania oddychaniu lub tlenoterapii. U pozostałych pacjentów nie stwierdzono korzyści z jego podania. Zaletą deksametazonu jest fakt, że jest to lek znany i stosowany od dawna w medycynie. Co za tym idzie jest niedrogi i łatwo dostępny. Deksametazon to syntetyczny glikokortykosteroid wywierający bardzo silne i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne.
Uważa się, że lek może mieć wpływ na przebieg burzy cytokinowej – nadmiarowej i gwałtownej reakcji organizmu usiłującego zwalczyć koronawirusa. Czytaj więcej: Burza cytokinowa w przebiegu infekcji koronawirusowej. Znaczenie i możliwości terapii.