Odpowiednia profilaktyka zdrowotna może przełożyć się na zmniejszenie kolejek do lekarzy – to jeden z głównych wniosków dyskusji ekspertów na temat szczepień ochronnych, jaka odbyła się podczas prezentacji raportu Barometr WHC 2023 „Polacy w kolejkach”. Jak podkreślali uczestnicy dyskusji, na szczepienia należy patrzeć przede wszystkim jako na inwestycję w zdrowie. I nie wolno zapominać, że dotyczą one nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Podczas prezentacji Barometru WHC 2023 na temat kolejek do lekarzy opracowanego przez Fundację Watch Health Care, odbyła się debata poświęcona profilaktyce zdrowotnej. Uczestnicy dyskusji zwrócili szczególną uwagę na kwestię szczepień osób dorosłych. Ich zdaniem w Polsce obszar ten wymaga zmian zarówno w obszarze świadomości, edukacji, finansowania jak i organizacji systemu.
System szczepień dzieci i młodzieży w Polsce funkcjonuje bardzo dobrze. Po zmianach systemowych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wprowadzenie sprawdzonych na Zachodzie rozwiązań przyniosło wiele korzyści społeczeństwu. – Poprawa stanu kraju i ekonomiczna i kulturowa i dostęp do leków, sprawiła, że wiele klasycznych chorób zakaźnych u nas już sprawie nie występuje – powiedział prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
Jako przykład skuteczności szczepień prof. Horban przywołał szczepienia na wirusowe zapalenia wątroby. Jak powiedział, w przypadku ostrego WZW typu B jeszcze w latach 80. każdego roku mieliśmy w Polsce po kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. Obecnie wykrywamy rocznie kilkanaście przypadków. Wszystko dzięki wprowadzeniu programu szczepień, który zaczyna się już u noworodków.
Mając na uwadze różnorodność chorób zakaźnych, zabezpieczanie wyłącznie dzieci i młodzieży jest jednak niewystarczające. Profilaktyka jest nam potrzebna w każdym wieku i w dyskusji publicznej coraz częściej zaczyna mówić się o roli szczepień dla dorosłych. W debacie udział wziął m.in. redaktor Krzysztof Jakubiak, który koordynował powstawanie raportu, pt.: „Szczepienia dorosłych: potrzeby i możliwości. Raport otwarcia”. Jak zauważył, zwiększenie dostępu do bezpłatnych szczepień może przełożyć się także na zmniejszenie kolejek do lekarzy.
– Każda szczepionka powoduje, że będzie mniej realizacji, mniej świadczeń, czyli te kolejki będą się skracać. My nie doceniamy znaczenia szczepień osób dorosłych z tego punktu widzenia, że w ten sposób zmniejszalibyśmy liczbę świadczeń, zachorowań. Nie patrzymy na to w ten sposób, że to jest inwestycja – powiedział.
Jak podkreślił, współautorzy publikacji, analizując sytuację w tym obszarze w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej, zwrócili uwagę na to, że w Polsce funkcjonuje dość szeroka lista szczepień zalecanych, natomiast bardzo mało rozwiązań w zakresie finansowania. Obywatele muszą zatem szczepić się na swój koszt. Do tej kwestii odniosła się Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej:
– Jakiś czas temu słyszałam, że Polacy dopłacają podobno już 40% do kosztów leczenia. Jak się im do tego dorzuci jeszcze szczepionki, to może być w tym momencie problem. Ja się nie znam na ekonomice zdrowia, ale wiem jedno. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Taniej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć – powiedziała Dorota Korycińska.
Podsumowując dyskusję oraz wnioski z opracowanego raportu, Krzysztof Jakubiak zwrócił uwagę na to, że konieczna jest zmiana sposobu mówienia o szczepieniach. Przekazy powinny być bardziej konkretne i dopasowane do grup odbiorców. Stwierdził również, że szczepienia powinny być bezpłatne dla pacjentów z grup ryzyka oraz osób w wieku 65 i więcej lat:
– Jeżeli ktoś ma 65 lat i chce się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu, meningokoki, półpasiec, odrę, świnkę i różyczkę – musi za to zapłacić. To się przekłada na Barometr. Tak, jak mówiłem: więcej szczepień – mniej kolejek – podsumował.
Debata pt. „Program szczepień dla dzieci działa – czy wykorzystujemy jednak potencjał szczepień dla dorosłych?” odbyła się podczas inauguracji raportu Barometr WHC 2023 „Polacy w kolejkach”. W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej oraz Krzysztof Jakubiak redaktor naczelny portalu mzdrowie.pl. Debatę moderował Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji Watch Health Care.
Informacja prasowa