W maju 2020 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 36 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, w tym 35 pozwoleń dla nowych produktów leczniczych i 1 nowe pozwolenie dla produktu zarejestrowanego wcześniej (Indywidualny Zestaw Autostrzykawek przeciwko Bojowym Środkom Trującym IZAS-05 – Ravimed), które zostało pominięte w niniejszym zestawieniu. Pozwolenia dla nowych produktów leczniczych obejmują 21 jednostek klasyfikacyjnych na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład).
Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, Globalne Numery Jednostki Handlowej – GTIN [Global Trade Item Number]), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-lecznicze/2020 ) – „Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w maju 2020 r.” został opublikowany przez Urząd 15 czerwca 2020.
A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A01/A01A – Preparaty stomatologiczne; A01AD – Inne środki do stosowania miejscowego w jamie ustnej
Choline salicylate: Sachodent (Ziaja) w postaci żelu to 2. zarejestrowana w tej klasie marka salicylanu choliny. Do sprzedaży wprowadzono pastylki Cholinex i Cholinex bez cukru (GlaxoSmithKline, Poznań).
A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin; A10BH – Inhibitory peptydazy dipeptydylowej IV (DPP-4)
Sitagliptin: Maysiglu (Krka) to 12. zarejestrowana marka sitagliptyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od czerwca 2010 Xelevia (Merck Sharp & Dohme) i od października 2014 Ristaben (Merck Sharp & Dohme).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: DPPSITA (Teva), Januvia (Merck Sharp & Dohme), Jolistol (Proterapia), Sigletic (Polpharma), Sitagliptin Adamed, Sitagliptin Medana (Medana Pharma), Sitagliptin Polpharma, Sitagliptin Teva, Tesavel (Merck Sharp & Dohme).
Vildagliptin: Melkart (G.L. Pharma) to 9. zarejestrowana marka wildagliptyny. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono od maja 2008 lek oryginalny Galvus (Novartis Europharm).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Agnis (Belupo), Glypvilo (Krka), Jalra (Novartis Europharm), Pernuvi (Teva), Saxotin (Sandoz), Viglita (Zentiva) i Xiliarx (Novartis Europharm).
A11 – Witaminy; A11H/A11HA – Preparaty innych pojedynczych witamin
Biotin: Biotin Polpharma to 4. zarejestrowana marka produktów leczniczych zawierających biotynę, zaś Biotebal Max (Polpharma) w dawce 10 mg to rozszerzenie względem wprowadzonego wcześniej preparatu Biotebal w dawce 5 mg. Na rynek wprowadzono 3 marki: od lipca 2009 Biotebal (Polfa Warszawa), od czerwca 2019 Biotynox i Biotynox Forte (Biofarm) oraz od kwietnia 2020 Biotylek i Biotylek Max (Hasco-Lek).
C – Układ sercowo-naczyniowy
C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna; C09D – Blokery receptora angiotensyny II (ARBS) w połączeniach; C09DB – Blokery receptora angiotensyny II (ARBS) w połączeniach z blokerami kanału wapniowego; C09DB04 – Telmisartan i amlodypina
Telmisartan+amlodipine: Telam (Polpharma) to 3. rejestracja podanego połączenia substancji czynnych, w 4 zestawieniach dawek. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od kwietnia 2011 Twynsta (Boehringer Ingelheim) i od lutego 2018 Teldipin (Krka).
C10 – Środki wpływające na stężenie lipidów; C10B – Środki wpływające na stężenie lipidów w połączeniach; C10BA – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A w połączeniach z innymi środkami wpływającymi na stężenie lipidów; C10BA05 – Atorwastatyna i ezetymib
Atorvastatin+ezetimibe: Torvazin Plus (Egis) w 3 dawkach różniących się zawartością atorwastatyny to 4. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od sierpnia 2016 Atozet (Merck Sharp & Dohme) i od kwietnia 2020 Zentasta (Zentiva). Nie pojawił się jeszcze na rynku Mizetam (Polpharma).
G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G02 – Inne preparaty ginekologiczne
G02B – Środki antykoncepcyjne stosowane miejscowo; G02BB – Dopochwowe środki antykoncepcyjne; G02BB01 – Krążek dopochwowy z progestagenem i estrogenem
Etonogestrel+ethinylestradiol: Perlinring (Actavis) to 8. rejestracja środka antykoncepcyjnego o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 6 systemów dopochwowych: Circlet (Merck Sharp & Dohme), NuvaRing (Merck Sharp & Dohme), od września 2017 Adaring (Adamed), Ginoring (Exeltis Poland) i PolaRing (Polpharma) oraz od sierpnia 2018 Contraseton (Mylan). Nie pojawił się jeszcze na rynku Mithraring (Mithra Pharmaceuticals). Preparaty uwalniają 15 mcg etinylestradiolu i 120 mcg etonogestrelu na dobę.
G02C/G02CX – Inne preparaty ginekologiczne
Atosiban: Atosiban Pharmidea to 5. zarejestrowana marka atozybanu. Na rynek wprowadzono 4 marki: Tractocile (Ferring; lek oryginalny), od sierpnia 2016 Atosiban Accord (Accord Healthcare), od maja 2017 Atosiban Ever Pharma (Ever Valinject) i od sierpnia 2018 Atosiban Sun (Sun Pharmaceutical Industries).
G04 – Leki urologiczne;
G04C – Leki stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego; G04CA – Antagoniści receptora α-adrenergicznego;
Tamsulosin: Suprostiv (Aflofarm) to 21. zarejestrowana marka tamsulozyny. Na rynek wprowadzono 18 marek: Omnic i od lipca 2006 Omnic Ocas (Astellas; lek oryginalny), Tanyz i Tanyz Eras (Krka), od marca 2006 Uprox (Recordati) i Bazetham Retard (Teva), od maja 2006 Fokusin (Zentiva) i Urostad (Stada), od czerwca 2006 Tamsudil (Actavis), od sierpnia 2006 Prostamnic (+Pharma), od listopada 2006 Omsal (Gedeon Richter), od stycznia 2007 Tamsugen (Mylan), od sierpnia 2007 Symlosin SR (SymPhar), od kwietnia 2008 Ranlosin (Lekam), od maja 2008 Apo-Tamis (Apotex), od sierpnia 2013 Tamispras (Apotex), od grudnia 2015 Tamsulosin Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tamsulosin Aurobindo), od marca 2016 Uprox XR (Recordati), od sierpnia 2016 Adatam (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Kiron pod nazwą Tamsulijn, a następnie przez firmę Menarini pod nazwą Flosin), od maja 2019 Tamoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą TamsuHexal, a wprowadzony na rynek od czerwca 2006 przez firmę Sandoz pod nazwą TamsuLek) i od marca 2020 Tamiron (Orion).
Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Fokusin SR (Zentiva), Omi-Tam (+pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tamsulosin +pharma), Tamsulosin US Pharmacia.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Miktosan (Sandoz), Tamsulosin Aflofarm (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Suprostiv).
G04CA52 – Tamsulozyna i dutasteryd
Tamsulosin+dutasteride: Dutasteride Tamsulosin Accord (Accord Healthcare) i Landulosin (G.L. Pharma) to odpowiednio 11. i 12. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: od października 2010 Duodart (GlaxoSmithKline), od października 2019 Dutaprostam (Alvogen), od kwietnia 2020 Dutrozen (Zentiva) i od maja 2020 Duitam (+pharma).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Adatam Duo (Adamed), Duotix (Polpharma), Dutatev (Teva), Tamduro (Belupo), Twinpros (Krka) i Unisol (Exeltis).
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J05 – Leki przeciwwirusowe działające ogólnie; J05A – Bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe; J05AX – Inne leki przeciwwirusowe
Inosine pranobex: Groprinosin forte (Gedeon Richter Polska) w postaci syropu w dawce 500 mg/5 ml to rozszerzenie względem zarejestrowanego wcześniej jednodawkowego granulatu do sporządzania roztworu doustnego Groprinosin Forte w dawce 1000 mg. Zarejestrowano 7 marek pranobeksu inozyny. Na rynek wprowadzono 6 marek: Groprinosin i od listopada 2015 Groprinosin Baby (Gedeon Richter Polska), Isoprinosine (Ewopharma), od grudnia 2010 Neosine (Aflofarm), od lipca 2015 Eloprine (Polfarmex), od lipca 2016 Eloprine forte (Polfarmex) i Pranosin (Galena) oraz od grudnia 2017 Neotac (Tactica Pharmaceuticals).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Akvir o smaku malinowym, Akvir forte o smaku malinowym, Akvir o smaku truskawkowym i Akvir forte o smaku truskawkowym (Polpharma) w postaci syropu oraz Groprinosin Forte (Gedeon Richter Polska) w postaci granulatu jednodawkowego.
Ostatnio skreślono z Rejestru: NeoGrip (PharmaSwiss).
Inosine pranobex+zinc: Neosine Plus (Aflofarm) w postaci bezreceptowych tabletek o dawkach o połowę mniejszych to rozszerzenie względem dostępnych na receptę tabletek Neosine Duo o dawkach o połowę większych. Do sprzedaży wprowadzono: od października 2018 syrop Neosine Duo i od lipca 2019 tabletki Neosine Duo (Aflofarm).
J07 – Szczepionki; J07C/J07CA – Szczepionki bakteryjne i wirusowe w połączeniach
Diphtheriae+pertussis+poliomyelitidis+tetani vaccinum: Adacel Polio (Sanofi Pasteur) o zmniejszonej zawartości antygenów to aktualnie 4. zarejestrowana szczepionka przeciw bakteriom błonicy, krztuśca i tężca oraz wirusowi polio. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: Boostrix Polio (GlaxoSmithKline), od lipca 2017 Tetraxim (Sanofi Pasteur) i od grudnia 2018 Infanrix-IPV (GlaxoSmithKline).
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01AE – Pochodne kwasu propionowego
Ibuprofen: Ibuprofen B. Braun w nowej dawce dożylnej 200 mg/50 ml to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej 2 wyższych dawek, zaś Ibum Forte o smaku śmietankowo-truskawkowym (Hasco-Lek) w postaci zawiesiny doustnej to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej 3 wersji smakowych Ibum Forte. Zarejestrowano 46 marek ibuprofenu.
Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostało wprowadzonych 25 marek: Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Adamed), Ibuprofen-Pabi (Adamed), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibuprom i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Express Forte (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Nurofen Caps), Nurofen Forte i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Sprint Caps), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab 400 mg (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Sanofi-Aventis), od marca 2011 Ibufen Junior (Medana Pharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od stycznia 2012 Ibuprom Max Sprint (US Pharmacia), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm), od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek), od czerwca 2013 Nurofen Express Femina (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP, następnie zmiana nazwy i wprowadzenie na rynek pod nazwą Nurofen Ultra), od września 2014 Ibuprofen Dr. Max, od stycznia 2015 Metafen Ibuprofen (Polpharma; lek wprowadzony na rynek od września 2009 przez firmę Polfarmex pod nazwą Aprofen), od marca 2015 Ibufen Mini Junior (Medana Pharma), od lipca 2015 Ibum Express (Hasco-Lek; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Forte Hasco, wprowadzony na rynek od grudnia 2013 pod nazwą Ibum Forte Minicaps), od grudnia 2015 Ibuprofen Teva i Ibuprofen Teva Max (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Irfen, a następnie Ibuprofen 123ratio), od czerwca 2016 Ibuprom RR (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Max, a wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Ibuprom Duo), od lipca 2016 Ibuprofen Forte DOZ (lek w dawce 400 mg wprowadzony do sprzedaży od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO), od grudnia 2016 Iburapid (Nord Farm), od stycznia 2017 Metafen Ibuprofen Caps (Polpharma) oraz od października 2017 Nurofen Mięśnie i Stawy Forte (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony od października 2008 pod nazwą Nurofen Forte Express), Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max (lek w dawce 400 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Sensilab) i Lizymax (Hasco-Lek), od stycznia 2019 Ibuxal (Biofarm; lek wprowadzony od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO) i Ibum Supermax (Hasco-Lek), od listopada 2019 Ibuprex i Ibuprex Max (Olimp) oraz od lutego 2020 IbuTeva (Teva; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin, wprowadzony do sprzedaży od listopada 2012 pod nazwą Ifenin) i IbuTeva Max (Teva; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte; wprowadzony do sprzedaży od maja 2011 pod nazwą Ifenin forte).
Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 10 marek: Ibufen dla dzieci o smaku malinowym (Medana Pharma), Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym (Medana Pharma; lek wprowadzony wcześniej do sprzedaży pod nazwą Ibufen D), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina 4% (Medana Pharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od września 2012 Ibum forte o smaku malinowym (Hasco-Lek), od maja 2013 Ibum forte o smaku bananowym (Hasco-Lek), od sierpnia 2013 MIG dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina (Berlin-Chemie), od lipca 2014 Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Medana Pharma), od sierpnia 2015 Nurofen dla dzieci Forte pomarańczowy i Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy (Reckitt Benckiser), od kwietnia 2017 Ibum forte o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo Forte), od grudnia 2017 Babyfen (Dr. Max; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Alkaloid-INT), Ibuprom dla dzieci (US Pharmacia) i Ibuprom dla dzieci Forte (US Pharmacia) oraz od stycznia 2019 Axoprofen Forte (Axxon) i Ibutact (Tactica Pharmaceuticals).
W postaci iniekcyjnej wprowadzono 1 markę: od października 2019 Ibuprofen B. Braun.
Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Axoprofen (Axxon), Buscofem (Ipsen), Byfonen (Alkaloid-Int), Ibenal, Ibenal Forte i Ibenal Max (Lekam), Ibudolor Quick (Stada), Ibufarmalid (Farmalider), Ibum Forte Pure (Hasco-Lek), Ibum o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo), Ibum Easy, Ibum Easy Forte i Ibum Easy Junior (Hasco-Lek), Ibunid dla dzieci forte (Vitama), Ibuprofen Alkaloid-INT, Ibuprofen Apteo Med, Ibuprofen Banner (Patheon), Ibuprofen Bril (Bristol), Ibuprofen Dermogen, Ibuprofen Farmalider, Ibuprofen Lysine Chanelle Medical, Ibuprofen Lysine InnFarm (Inn-Farm), Ibuprofen Sensilab (Sensilab Polska), Ibuprom Ultramax w dawce 600 mg (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Dermogen).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Brufen zawiesina 2% (Mylan; lek był obecny na rynku od sierpnia 2012).
N – Układ nerwowy
N05 – Leki psychotropowe; N05B – Leki przeciwlękowe; N05BA – Pochodne benzodiazepiny
Lorazepam: Lorabex (Polpharma) w 3 dawkach, w tym w nowej dawce 0,5 mg, to 3. zarejestrowana marka lorazepamu. Do sprzedaży wprowadzono Lorafen (Polfa Tarchomin) i od czerwca 2017 Lorazepam Orion.
P – Leki przeciwpasożytnicze, środki owadobójcze i repelenty
P01 – Leki stosowane przeciw pierwotniakom; P01B – Leki przeciw malarii; P01BA – Pochodne aminochinoliny
Hydroxychloroquine: Hydroxychloroquine sulfate Accord (Accord Healthcare) to 1. zarejestrowana marka hydroksychlorochiny. Lek jest wskazany do stosowania w zapobieganiu i leczeniu niepowikłanej malarii wywołanej przez Plasmodium vivax, P. ovale, P. malariae oraz wrażliwe na chlorochinę P. falciparum. Ponadto jest zalecany u osób dorosłych w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego krążkowego i układowego oraz fotodermatoz, a u dzieci i młodzieży (≥6 lat i masie ciała ≥31 kg) w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (w połączeniu z innymi metodami leczenia), tocznia rumieniowatego krążkowego i układowego.
Na wielu obszarach występują oporne na chlorochinę P. falciparum i P. vivax o stale narastającej oporności na chlorochinę, co ogranicza przydatność hydroksychlorochiny na tych terenach. Należy przestrzegać oficjalnych wytycznych i lokalnych informacji o występowaniu oporności na leki przeciwmalaryczne (np. dyrektywy WHO i dyrektywy dotyczące zdrowia publicznego).
Hydroksychlorochina działa w sposób skumulowany i wymaga kilku tygodni, aby uzyskać efekt terapeutyczny w chorobach reumatoidalnych, natomiast niewielkie działania niepożądane mogą wystąpić stosunkowo wcześnie. W przypadku chorób reumatycznych leczenie należy przerwać, jeśli nie nastąpi poprawa do 6 miesięcy jego stosowania.
Środki przeciwmalaryczne, takie jak chlorochina i hydroksychlorochina, mają kilka działań farmakologicznych, które mogą przyczyniać się do ich efektu terapeutycznego w leczeniu chorób reumatycznych, ale rola każdego z nich nie jest znana. Należą do nich: interakcja z grupami sulfhydrylowymi, interferencja z aktywnością enzymów (w tym fosfolipazy, reduktazy NADH – cytochromu C, cholinesterazy, proteaz i hydrolaz), wiązanie DNA, stabilizacja błon lizosomalnych, hamowanie tworzenia prostaglandyn, hamowanie chemotaksji komórek wielojądrzastych i fagocytozy, możliwe zaburzenia wytwarzania interleukiny 1 przez monocyty i hamowanie uwalniania nadtlenku przez neutrofile. Nagromadzenie w pęcherzykach wewnątrzkomórkowych i wzrost pH w tych pęcherzykach może być przyczyną działania przeciwpierwotniakowego i przeciwreumatycznego.
R – Układ oddechowy
R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrożniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa; R01AD – Kortykosteroidy
Mometasone furoate: Pronasal Control (Teva) dostępny bez recepty to rozszerzenie względem wprowadzonego wcześniej preparatu receptowego Pronasal. Zarejestrowano w tej klasie 7 marek mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono 6 marek: Nasonex (Merck Sharp & Dohme), od lutego 2013 Nasometin (Sandoz), od sierpnia 2014 Pronasal (Teva), od maja 2015 Metmin (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Mometasone Adamed), od czerwca 2015 Momester (Polpharma), od listopada 2015 Eztom (Glenmark) oraz od listopada 2019 Momester Nasal (Polpharma) i Nasometin Control (Sandoz; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Mometasone Sandoz).
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Nasopronal (Vitama).
R05 – Preparaty stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05X – Różne preparaty na przeziębienie
Citri limoni aetheroleum + Citri sinensis aetheroleum + Eucalypti globuli aetheroleum + Myrti communis aetheroleum: Respero Myrtol (Health-Med) to 1. zarejestrowany lek o podanym składzie. Lek jest wskazany do stosowania w łagodzeniu objawów ostrego zapalenia górnych dróg oddechowych.
R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie;
R06AE – Pochodne piperazyny
Levocetirizine: Alcetyr (Artespharm) to 15. zarejestrowana marka lewocetyryzyny. Na rynek wprowadzono 13 marek: Xyzal (Vedim; lek oryginalny), od stycznia 2010 Cezera (Krka), od sierpnia 2010 Zenaro (Zentiva), od września 2010 Lirra (Glenmark) oraz Zyx (Biofarm), od lutego 2012 Contrahist (Adamed), od stycznia 2013 Lirra Gem (Glenmark), od lutego 2013 Lecetax (Axxon), od marca 2013 Zyx Bio (Biofarm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Levocetirizine-Biofarm), od maja 2013 Votrezin (Sandoz), od października 2013 Nossin (Apotex), od listopada 2013 Contrahist Allergy (Adamed), od marca 2014 Zilola (Gedeon Richter Polska), od grudnia 2015 Levocetirizine Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Levocetirizine dihydrochloride Fair-Med), od stycznia 2016 Levocedo (Polfarmex) i od maja 2019 Alergimed (Medreg; lek wprowadzony od marca 2016 pod pierwotną nazwą Levocetirizine Dr. Max).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Levocedo Allergy (Polfarmex) i Medtax (Synthon).
Bez recepty dopuszczonych jest 5 marek: Contrahist Allergy, Levocedo Allergy, Lirra Gem, Zilola i Zyx Bio.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Ahist (Mylan).
R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie
Ebastine: Evastix (Aurovitas) w dawkach 10 mg i 20 mg to aktualnie 1. zarejestrowana marka ebastyny. Evastix w dawkach 10 mg i 20 mg jest wskazany w objawowym leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia błony śluzowej nosa i związanego z nim zapalenia spojówek. Evastix w dawce 10 mg jest wskazany w leczeniu pokrzywki.
Skreślono z Rejestru: Kestine (Almirall).
Ebastyna jest silnym, wysoce selektywnym antagonistą receptora histaminowego H1 o przedłużonym działaniu, nie wykazującym działania antycholinergicznego. Test skórny wykazał statystycznie i klinicznie istotne działanie przeciwhistaminowe rozpoczynające się 1 godzinę po podaniu i trwające ponad 24 godziny.
S – Narządy zmysłów
S01 – Leki oftalmologiczne; S01E – Leki przeciw jaskrze i zwężające źrenice; S01ED – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; S01ED51 – Timolol w połączeniach
Timolol+latanoprost: Akistan Duo (Pharmaselect) to 8. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 6 leków: Xalacom (Pfizer), od września 2011 Latacom (Adamed) i Xaloptic Combi (Polpharma), od marca 2013 Tilaprox (Apotex; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą ApoLatimol), od grudnia 2013 Timprost (Actavis) i od października 2017 Latanoprost + Timolol Genoptim (Synoptis). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży: Fixapost (Thea).
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL
IQVIA
2020-06-23
Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)
Źródła:
– nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2020”, Oslo 2019; “ATC Index with DDDs 2020”, Oslo 2019), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2020 – tłumaczenie własne;
– nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska XI”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;
– informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;
– informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;
– opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;
– pozostałe opinie i komentarze: autorskie.