Ukazały się wytyczne dotyczące opieki nad pacjentem z nadciśnieniem tętniczym w POZ z uwzględnieniem opieki koordynowanej przygotowane przez konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej, hipertensjologii i kardiologii.
Wytyczne zalecają, aby każda dorosła osoba bez rozpoznanego nadciśnienia miała raz w roku wykonany pomiar ciśnienia tętniczego. Przy wyniku prawidłowym pacjent powinien otrzymać zalecenia prowadzenia zdrowego stylu życia i informację o potrzebie powtórzenia badania za rok. Natomiast pacjent z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym powinien zostać objęty opieką koordynowaną, a na pierwszorazowej wizycie otrzymać kompleksową poradę.
Wytyczne zawierają szczegółową ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną oraz wskazówki sporządzania Indywidualnego Planu Opieki Medycznej w nadciśnieniu tętniczym w zakresie prowadzenia pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej. Do AOS lub krajowej Sieci Kardiologicznej powinni trafiać pacjenci z istotnym podejrzeniem nadciśnienia wtórnego lub z koniecznością diagnostyki lub terapii w ramach opieki specjalistycznej. Wskazania do hospitalizacji obejmują jedynie stany nagłe oraz ciśnienie tętnicze ≥160 lub ≥100 mmHg u kobiet w ciąży.