Jakie czynności zawodowe będzie mógł wykonywać technik farmaceutyczny? Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Rozporządzenie jest realizacją delegacji z ustawy o niektórych zawodach medycznych i zawiera szczegółowy wykaz czynności zawodowych dla poszczególnych zawodów objętych ustawą.
W uzasadnieniu czytamy, że w zakres czynności dla poszczególnych zawodów został opracowany w oparciu o program kształcenia, jednak w przypadku techników farmaceutycznych jest on ograniczony zapisami prawa farmaceutycznego. Regulacja będzie miała wpływ na zakres obowiązków możliwych do powierzenia przez pracodawcę osobie wykonującej zawód medyczny, jak również na zagadnienia związane z odpowiedzialnością zawodową.
Projekt zakłada, że regulacja miałaby wejść w życie 26 marca 2024 roku, czyli równolegle do terminu, od którego obowiązywać będą zapisy ustawy o niektórych zawodach medycznych.
Czynności zawodowe technika farmaceutycznego
Szczegółowy wykaz czynności zawodowych technika farmaceutycznego pogrupowany został w projekcie w siedem sekcji, w których następnie enumeratywnie wyszczególniono poszczególne czynności:
1. Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych – wyszczególnione zostały czynności związane ze sporządzaniem leków recepturowych i aptecznych.
2. Zaopatrywanie w wyroby medyczne, suplementy diety, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz produkty kosmetyczne.
3. Prowadzenie obrotu produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w aptekach, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu aptecznego i pozaaptecznego – uwzględniono tutaj między innymi zadania związane z zamawianiem, przyjmowaniem i wydawaniem produktów, udzielaniem informacji, przeprowadzaniem postępowania reklamacyjnego czy inwentaryzacji.
4. Współuczestniczenie w analizie produktów leczniczych i wyrobów medycznych w laboratoriach.
5. Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji dotyczącej sporządzanego leku recepturowego i leku aptecznego.
6. Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
7. Pełnienie funkcji kierownika punku aptecznego – po spełnieniu odpowiednich wymogów prawnych.
Czytaj także: Ustawa o niektórych zawodach medycznych: ważne zmiany dla pracowników aptek