Prezydent podpisał Ustawę o niektórych zawodach medycznych. Określa ona zasady wykonywania 15 zawodów medycznych, w tym technika farmaceutycznego. Omawia także reguły ustawicznego rozwoju zawodowego i odpowiedzialności zawodowej dla wyszczególnionych zawodów medycznych. Jak czytamy w uzasadnieniu „Projektowane przepisy mają na celu wprowadzenie mechanizmu mającego zapewnić dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom w danym zawodzie”.
Jednym z wymogów jest wpis do Centralnego Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
(…) dzięki któremu będzie możliwa weryfikacja osób wykonujących zawody medyczne zarówno przez pracodawców, jak i pacjentów. Wpis do rejestru stanowi warunek niezbędny do wykonywania danego zawodu medycznego, jak również umożliwia identyfikację osoby wykonującej zawód medyczny. Ponadto będzie on cennym narzędziem analitycznym, pozwalającym na uzyskanie informacji o aktualnej liczbie osób wykonujących zawód medyczny, sposobie wykonywania tego zawodu, jak również będzie źródłem informacji o potrzebach kadrowych w tych zawodach w poszczególnych rejonach kraju. Dla osób wykonujących zawód medyczny, które w dniu wejścia w życie projektowanych przepisów spełnią wymogi określone w art. 2 ust. 1 pkt 1–5 i ust. 2 projektu ustawy, przewidziano okres roku na uzyskanie wpisu do rejestru (do tego czasu będą mogły wykonywać pracę).
Ustawa wprowadza także ochronę tytułu zawodowego i penalizuje wykonywanie zawodu medycznego bez posiadania stosownych uprawnień. Natomiast art. 41. mówi o tym, że „osoby wykonujące zawód medyczny podlegają odpowiedzialności zawodowej za zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu medycznego, zwane dalej „przewinieniem zawodowym”. Karami za przewinienie zawodowe będą: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego na okres do 5 lat i pozbawienie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego.
Pojawił się także zapis mówiący o obowiązku przestrzegania praw pacjenta zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ale także zapis dający prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta. W ustawie znajdujemy również wskazanie o tym, że osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych na drodze kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego.
Ustawa zawiera także ważne regulacje dotyczące organizacji kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów. Ustawa o niektórych zawodach medycznych wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, jednak z licznymi wyjątkami.