Rada Przejrzystości uznaje za niezasadne zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „Opieka Farmaceutyczna” jako świadczenia gwarantowanego – czytamy w Stanowisku Rady Przejrzystości nr 144/2023 z dnia 11 grudnia 2023 roku.
Jednocześnie powyższe stanowisko zakłada, że możliwe byłoby rozważenie refundacji opieki farmaceutycznej, po doprecyzowaniu kryteriów kwalifikacji pacjentów i warunków realizacji świadczenia. Podkreślono także rozliczne potencjalne korzyści, jakie może odnieść pacjent objęty opieką farmaceutyczną pod warunkiem ponownego przygotowania zakresu świadczenia uwzględniającego uwagi Rady. Jako zaletę świadczenia wskazano także edukację pacjentów i zwiększenie ich wiedzy o chorobie i leczeniu.
Wyrażono opinię, że świadczenie powinno być realizowane przez farmaceutów z aktywnym PWZ na podstawie pisemnego zlecenia lekarskiego, kierowane do osób powyżej 60 roku życia z wielolekowością i wykonywane raz w roku w aptece ogólnodostępnej. Określono także proponowane ramy czasowe dla przeglądu lekowego na 120 minut w ramach dwóch spotkań:
- 1 spotkanie – wywiad z pacjentem (45 minut), na podstawie którego farmaceuta sporządza IPOF (60 minut),
- 2 spotkanie – do 10 dni od potkania wstępnego – przekazanie zaleceń dla pacjenta i rekomendacji dla lekarza rodzinnego wynikających z IPOF połączone z edukacją (15 minut).
AOTMiT przedstawiła także ocenę Programu Pilotażowego Przeglądów Lekowych. Zdaniem ekspertów Agencji wyniki pilotażu nie potwierdzają redukcji wydatków płatnika publicznego. Zwrócono także uwagę między innymi na brak danych dla znacznego odsetka pacjentów zakwalifikowanych do pilotażu, ograniczenie częstości występowania interakcji lekowych do leków refundowanych, niepewność analizy kosztów refundacji inhibitorów pompy protonowej (IPP) ze względu na fakt, że wiele z nich to preparaty OTC czy brak oceny wpływu interakcji lekowych na ryzyko wystąpienia polekowych działań niepożądanych prowadzących do określonych stanów klinicznych.
Negatywnie odniesiono się również do proponowanych przez Autorów pilotażu wymaganych kwalifikacji farmaceutów uprawniających do przeprowadzania przeglądów lekowych:
Wymaganie ukończenia „krótkiego kursu” przez farmaceutów przed możliwością świadczenia opieki farmaceutycznej stanowi warunek nadmierny, albowiem kwalifikacje farmaceutów posiadających prawo wykonywania zawodu farmaceuty obejmują opiekę farmaceutyczną.