E-receptę transgraniczną wystawioną w Polsce można obecnie zrealizować w kilku krajach Unii Europejskiej. Te kraje to Chorwacja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Czechy, Grecja, Portugalia i Hiszpania (w określonych regionach takich jak Madryt, Wyspy Kanaryjskie, Kraj Basków, Galicja, Nawarra, Ceuta, Melilla, Katalonia, Estremadura, Aragonia, Walencja, Kantabria, Kastylia i León, Kastylia-La Mancha, Murcja oraz Andaluzja).
Recepta transgraniczna papierowa wystawiona w jednym z krajów UE jest ważna we wszystkich pozostałych krajach członkowskich. Należy pamiętać, aby zaordynowany na recepcie lek został zapisany pod nazwą międzynarodową. Taka recepta musi zawierać odpowiednie informacje, takie jak pełna nazwa i dawka leku, sposób dawkowania, a także dane pacjenta i lekarza.
Ważne informacje dla pacjentów
- Pamiętaj, że realizacja e-recepty za granicą odbywa się na zasadach obowiązujących w danym kraju, co może oznaczać pełnopłatność za leki, nawet te refundowane w Polsce.
- Uwaga! Pamiętaj, aby zakupić wszystkie przepisane leki jednocześnie, gdyż nie ma możliwości ich częściowego wykupienia. W przypadku braku któregokolwiek z leków w aptece nie można dokupić go w późniejszym czasie ani po powrocie do Polski. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, farmaceuta może jednak zaproponować zamiennik leku.
- Warto również zaznaczyć, że nie wszystkie polskie recepty mogą być realizowane za granicą; e-recepty na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, i niektóre inne kategorie produktów leczniczych, można zrealizować wyłącznie w Polsce.
Źródła: