Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (z ang. PRAC) przypomina pracownikom ochrony zdrowia o ograniczeniach związanych ze stosowaniem antybiotyków z grupy fluorochinolonów. Wynikają one z ryzyka długotrwałych i potencjalnie nieodwracalnych działań niepożądanych, powodujących niepełnosprawność. Dotyczą one zarówno leków podawanych doustnie, w iniekcjach oraz wziewnie.
Ograniczenia w stosowaniu antybiotyków fluorochinolonowych oznaczają, że nie należy ich stosować:
- w leczeniu zakażeń, które mogą ustąpić bez leczenia lub nie mają nasilonego przebiegu (np. zakażenia w obrębie gardła);
- w leczeniu zakażeń niebakteryjnych, np. niebakteryjnego (przewlekłego) zapalenia gruczołu krokowego;
- w profilaktyce biegunki podróżnych lub nawracających zakażeniach dolnego odcinka układu moczowego (tzn. zakażeń ograniczonych do pęcherza moczowego);
- w leczeniu zakażeń bakteryjnych o niewielkim bądź umiarkowanym nasileniu, chyba że nie można zastosować innych leków przeciwbakteryjnych powszechnie zalecanych w leczeniu takich zakażeń.
Czytaj także: Fluorochinolony mogą zwiększać ryzyko niedomykalności zastawki serca
Antybiotyki fluorochinolonowe mogą powodować ciężkie działania niepożądane dotyczące układu nerwowego, ścięgien, mięśni i stawów. Są to: zapalenie lub zerwanie ścięgien, ból lub osłabienie mięśni, ból lub obrzęk stawów, trudności w chodzeniu, uczucie mrowienia, piekący ból, zmęczenie, depresję, problemy z pamięcią, snem, wzrokiem i słuchem, oraz zaburzenia smaku i węchu.
Czytaj także: Fluorochinolony i chinolony – URPL informuje o dodatkowym ryzyku i ograniczeniach w stosowaniu.
W szczególności należy zwrócić uwagę na pacjentów, który doświadczali już w przeszłości ciężkich działań niepożądanych po fluorochinolonach. Zwiększone ryzyko uszkodzenia ścięgien występuje u seniorów, osób z chorobami nerek i po transplantacjach. Należy unikać łączenia fluorochinolonów z glikokortykosteroidami, ponieważ dodatkowo zwiększa to ryzyko takich powikłań.