„Sposób prowadzenia pilotażu nie uwzględnił uwag środowiska naukowego” – tak Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne w swoim oświadczeniu odniosło się do Stanowiska Rady Przejrzystości nr 144/2023, w którym uznano za niezasadne zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „Opieka Farmaceutyczna” jako świadczenia gwarantowanego.
Czytaj także: Rada Przejrzystości: „nie” dla refundowanej opieki farmaceutycznej
„W naszej opinii naruszono zasady legislacji, rozporządzenie było de facto decyzją w sprawie. Akt prawny naruszający prawo nie był popierany przez autorytety środowiska naukowego, metodyka opisana nie uzyskała akceptacji ani rękojmi towarzystw naukowych o uznanej renomie” – czytamy w dalszej części dokumentu podpisanego przez dr hab. Bożenę Karolewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w imieniu Prezydium Zarządu.
PTFarm przypomniał także treść swojego wcześniejszego stanowiska w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych z 27 sierpnia 2021 roku, w którym Towarzystwo wyszczególniło szereg uwag, wniosków i zastrzeżeń dotyczących projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 sierpnia 2021 r. Pisano w nim wówczas tak:
Uprzejmie proszę o przyjęcie uwag ekspertów w obszarze opieki farmaceutycznej i farmacji społecznej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego do konsultowanego projektu rozporządzenia MZ w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Proponowane uwagi dotyczą poprawności treści merytorycznych zapisów projektowanego rozporządzenia, warunków realizacji programu pilotażowego oraz sposobu oceny wyników programu pilotażowego i jego spójności z delegacją ustawową celem dostosowania treści do wymogów legislacyjnych.