Poprzez swoje IKP pacjenci mogą dać farmaceucie dostęp do e-recept i recept papierowych, zrealizowanych od stycznia 2019 roku, a także do informacji, jakie leki na receptę zostały wykupione.
Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia – pacjent.gov.pl – informuje o wszechstronnych korzyściach z udzielenia farmaceutom dostępu do szerokiej informacji o stosowanych lekach. Przede wszystkim ta wiedza umożliwia wykrywanie niekorzystnych interakcji między lekami. „Farmaceuta wskaże Ci również tańszy zamiennik produktu leczniczego przepisanego przez lekarza. Wydatki na leki są często dużym obciążeniem domowego budżetu. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci leczący się przewlekle np. na nadciśnienie czy cukrzycę, którzy muszą przyjmować je regularnie. Przerwanie leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może być groźne dla zdrowia. Farmaceuta poinformuje Cię o dostępności tańszego zamiennika leku, który przyjmujesz” – czytamy w komunikacie skierowanym do pacjentów.
Portal wskazuje także, że farmaceuci mogą wyjaśnić, jak prawidłowo przechowywać produkty lecznicze. „Jest to szczególnie ważne w przypadku szczepionek, insulin czy probiotyków. Farmaceuta poinstruuje Cię, które leki trzeba przechowywać w lodówce, a które tego nie wymagają„. Przypomniano także o możliwości wystawienia przez farmaceutę recepty pełnopłatnej w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.