Naczelna Rada Aptekarska zwróciła się do Ministra Zdrowia z prośbą o możliwie najszybsze wydanie nowego obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w związku z obniżeniem stawek podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.
Potrzeba wydania obwieszczenia przez Ministra Zdrowia wynika z konieczności uregulowania zagadnień, które uległy zmianie wskutek wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 196), wprowadzającej zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.).
Stosownie do nowych przepisów doszło do obniżenia stawek podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. w odniesieniu do niektórych pozycji wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych stanowiącego załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. Urz. Min. Zdrow. z 2021 r. poz. 100).
Wydanie przez Ministerstwo Zdrowia wyłącznie komunikatu, zamiast uregulowania przedmiotowej kwestii w obwieszczeniu wydanym na podstawie delegacji z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, uniemożliwia aptekom wykonywanie w sposób prawidłowy zawartych z Funduszem umów na realizację recept, w których podmioty prowadzące apteki zobowiązały się do stosowania limitów, cen oraz odpłatności i dopłat świadczeniobiorcy w wysokości określonej w obwieszczeniu Ministra Zdrowia.
Naczelna Rada Aptekarska wskazuje, że występuje sprzeczność w systemie prawnym wynikająca z obowiązku stosowania przez apteki zmienionych stawek podatku od towaru i usług oraz konieczności realizacji recept według cen określonych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r.
Realizacja recept przez apteki z zastosowaniem niższych cen od wynikających z obwieszczenia stanowić może potencjalną podstawę do żądania przez Narodowy Fundusz Zdrowia zwrotu refundacji, natomiast w przypadku realizacji recepty według cen zawartych w obwieszczeniu, powodować może naruszenie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz rodzić odpowiedzialność za przestępstwa i wykroczenia skarbowe określone w ustawie z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2021 r. poz. 408).
P-31-2022-MZ-Min.-A.Niedzielski-prośba-o-wydanie-pilne-nowego-obwieszczenia-ws.-wykazu-refundowanych-leków