– Obiecaliśmy, że pilotaż przeglądów lekowych w aptekach ruszy do końca września. Niestety ten termin jest nie do utrzymania. Zakładamy, że projekt będzie gotowy na przełomie października i listopada. Mam nadzieje, że pokonamy problemy, jakimi są uwagi zgłoszone do tego projektu i ustalimy ostateczną jego treść – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, podczas debaty „Nowy wymiar zawodu farmaceuty – jak wykorzystać szanse i pokonać nadchodzące wyzwania?” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.
– Zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo ważny projekt, który zgodnie z naszymi założeniami powinien być jak najkrótszy, i jak najszybciej zrealizowany. Dzięki temu będzie można przejść do elementu stałego, jakim jest realizacja przeglądu lekowego we wszystkich chętnych aptekach – podkreślał wiceminister Miłkowski.
– W opiece farmaceutycznej lekarze i pielęgniarki to nie jest ta grupa zawodowa, która jest kształcona w tym zakresie. To znaczy lekarze przepisują recepty, ale nie wiedzą tak dużo o poszczególnych lekach, ich działaniu, czy interakcjach między nimi jak farmaceuta. Dlatego chcemy, żeby farmaceuta w procesie terapii pacjenta był pełnoprawnym, członkiem zespołu terapeutycznego.
– Studia farmaceutyczne należą do najtrudniejszych studiów w całym systemie kształcenia – dodał wiceminister zdrowia.
Naczelna Izba Aptekarska zgłosiła kilkadziesiąt uwag do projektu rozporządzenia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych.
– Nasze uwagi dotyczą m.in. liczby pacjentów włączanych do pilotażu, kwalifikacji farmaceutów, którzy będą brali udział w pilotażu. Chcielibyśmy, żeby ta grupa farmaceutów podana w propozycji ministerialnej została poszerzana. Odnieśliśmy się też do wynagrodzenia proponowanego w pilotażu, do kwestii informatyzacji – wskazywała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.
– Mamy projekt, który cofa nas do XIX wieku, tzn. wracamy do zeszytu i ołówka. Naszym zdaniem ten projekt powinien być zinformatyzowany – podkreśliła prezes NRA.
Cała debata do obejrzenia poniżej