– Istnieje szereg przepisów, które wpływają na wykonywanie czynności fachowych, na zapewnienie odpowiedniej obsady, personelu fachowego, poszanowanie zasad samodzielności i autonomii farmaceuty. Tą autonomią objęte jest wykonywanie zadań zawodowych farmaceuty, wykonywanie opieki farmaceutycznej czy usług farmaceutycznych – mówiła Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny, podczas debaty „Nowy wymiar zawodu farmaceuty – jak wykorzystać szanse i pokonać nadchodzące wyzwania?” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.
– Kluczowe jest przestrzeganie przepisów nakładających na apteki zapewnienie odpowiedniego asortymentu. Apteki mają obowiązek zapewnienia dostępności do leków, leków refundowanych. Istnieje szereg przepisów, które wpływają na wykonywanie czynności fachowych, na zapewnienie odpowiedniej obsady, personelu fachowego, poszanowanie zasad samodzielności i autonomii farmaceuty – mówiła Ewa Krajewska, odpowiadając na pytanie, które przepisy prawa są szczególnie istotne z perspektywy Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
– Tą autonomią objęte jest wykonywanie zadań zawodowych farmaceuty, wykonywanie opieki farmaceutycznej czy usług farmaceutycznych. Zapewnienie tej autonomii daje pewnego rodzaju immunitet do wykonywania należycie swoich obowiązków. Kluczowe są również wszelkiego rodzaju przepisy, które składają się na rękojmię – dodała Ewa Krajewska.
– Liczba zmian jest gigantyczna. To czego oczekiwalibyśmy od przepisów, to po pierwsze żeby to było prawo żywe – nie powinniśmy trzymać się przepisów, które obowiązują „od zawsze”. Należałoby dopasowywać je do usług, które są wprowadzane, tak jak dzieje się to w przypadku Ustawy o zawodzie farmaceuty, którą już dzisiaj można byłoby modyfikować o wykonywanie szczepień. Przepisy powinny być jasne i klarowne, aby wiadomo było, co jest dozwolone. I przede wszystkim prawo powinno być przestrzegane i szanowane – dodał Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej rady Aptekarskiej.
Cała debata do obejrzenia poniżej