Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat związany z obejmowaniem refundacją apteczną leków ze wskazaniami opisanymi konkretnymi parametrami biochemicznymi i klinicznymi. Komunikat wyjaśnia, jak należy rozumieć tak sformułowane wskazania refundacyjne.
W komunikacie czytamy: Co do zasady podstawą do uzyskania refundacji jest recepta wystawiona na podstawie diagnozy lekarskiej. Refundacja na lek przysługuje, o ile lekarz w momencie wystawiania recepty diagnozuje u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku. Jednak w przypadku leków stosowanych w chorobach przewlekłych stan zdrowia pacjenta ulega poprawie w wyniku stosowania danego produktu i wtedy celem leczenia refundowanego jest utrzymanie tego stanu. W trakcie trwania terapii pacjent może więc nie spełniać przy wypisywaniu kolejnych recept wstępnych warunków opisanych wskazaniem refundacyjnym.
Wątpliwości dotyczyły między innymi kanagliflozyny, dapagliflozyny i empagliflozyny, dulaglutydu i semaglutydu oraz sitagliptyny i widagliptyny. Przykładowo, nawet jeśli jednym z kryteriów objęcia refundacją są czynniki ryzyka takie jak dyslipidemia, otyłość, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom hemoglobiny glikowanej, palenie papierosów czy niski poziom eGFR, a pacjent w czasie leczenia zrezygnuje z palenia tytoniu, obniży masę ciała czy uzyska w związku z leczeniem poprawę wyników badań – będzie mógł kontynuować leczenie refundowane.