Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w kontekście potencjalnego zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.
Zgodnie z komunikatem GIS: Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2.
Inspekcja Sanitarna podkreśla, że nie wykazano dotychczas, aby SARS-CoV-2 szerzył się poprzez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Warto podkreślić, że woda wykorzystywana do zbiorowego zaopatrzenia ludności w Polsce, w 73% pochodzi z ujęć podziemnych i jest zwykle wolna od skażenia mikrobiologicznego. Natomiast woda z ujęć powierzchniowych i mieszanych jest obowiązkowo poddawana uzdatnianiu i dezynfekcji. Stosowane w naszym kraju metody uzdatniania wody – najczęściej jest to dezynfekcja związkami chloru – powoduje dezaktywację wirusa SARS-CoV-2.
Doniesienia medialne, jakie mogły zaniepokoić opinię publiczną dotyczą badania wirusa SARS-CoV-2 w ściekach lub wodzie powierzchniowej, które nie mogą być przekładane na bezpieczeństwo dotyczące spożywania wody uzdatnionej. Podkreślono, że wirus SARS-CoV-2 jest niestabilny w środowisku wodnym i w ściekach.
Jak czytamy w komunikacie: Badanie wirusa SARS-CoV-2 w ściekach zostało zalecone przez Komisję Europejską w dokumencie z 17.03.2021 r. w sprawie wspólnego podejścia do ustanowienia systematycznego nadzoru nad SARS-CoV-2 i jego wariantami w ściekach UE. (…) Nadzór nad ściekami wg. Komisji Europejskiej może być wykorzystywany do celów zapobiegawczych lub do wczesnego ostrzegania, gdyż wykrycie wirusa w ściekach należy traktować jako sygnał możliwej (ponownej) fali pandemii.