Zużycie antybiotyków spadło i jest teraz niższe u zwierząt służących do produkcji żywności niż u ludzi – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejską Agencję Leków (EMA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania Chorobom i Kontroli (ECDC).
Przyjmując podejście „Jedno zdrowie”, sprawozdanie trzech agencji UE przedstawia dane dotyczące zużycia antybiotyków i rozwoju oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) w Europie w latach 2016-2018. Znaczący spadek stosowania antybiotyków u zwierząt służących do produkcji żywności sugeruje, że środki podjęte na szczeblu krajowym w celu ograniczenia stosowania antybiotyków okazują się skuteczne.
Stosowanie klasy antybiotyków zwanych polimyksynami, w tym kolistyny, zmniejszyło się prawie o połowę w latach 2016-2018 u zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności. Jest to pozytywny trend, ponieważ polimyksyny są również stosowane w szpitalach do leczenia pacjentów zakażonych bakteriami wielolekoopornymi. Obraz w UE jest zróżnicowany – sytuacja różni się znacznie w zależności od kraju i klasy antybiotyków. Na przykład aminopenicyliny, cefalosporyny III i IV generacji i chinolony (fluorochinolony i inne chinolony) są stosowane częściej u ludzi niż u zwierząt służących do produkcji żywności, podczas gdy polimyksyny (kolistyna) i tetracykliny są stosowane częściej w weterynarii.