W przypadku gdy dochodzi do kolizji norm prawnych, a mianowicie w dwóch różnych aktach prawnych tej samej rangi uregulowano pewne rozwiązania w sposób odmienny, należy stosować reguły kolizyjne – odpowiada Ministerstwo Zdrowia.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, jako lex specialis wobec zapisów ustawy o refundacji, w zakresie naliczania stawki VAT, wymusza zmianę urzędowych cen zbytu środków spożywczych wskazanych w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2022 r. (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 100) zawierających podatek VAT w wysokości 5% – wskazuje Ministerstwo Zdrowia.
Naczelna Rada Aptekarska zwróciła się 1 lutego 2022 r. do Ministra Zdrowia z prośbą o możliwie najszybsze wydanie nowego obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w związku z obniżeniem stawek podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.
pismo-14.02.22-r.-NRA