Myśli samobójcze i myśli o samookaleczeniu w związku ze stosowaniem leków na cukrzycę typu 2 lub w celu redukcji masy ciała – tym tematem zajmie się Komitet ds. bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków. Zgromadzono już około 150 zgłoszeń dotyczących takich zdarzeń, które będą analizowane pod kątem związku ze stosowanaiem leków z grupy agonistów receptora GLP-1.
Przegląd obejmie substancje takie jak dulaglutyd (np. Trulicity), liraglutyd (np. Saxenda, Victoza), semaglutyd (np. Ozempic, Wegovy, Rybelsus), jak również eksenatyd (np. Bydureon, Byetta) i liksysenatyd (np. Lyxumia czy lek złożony Suliqua).
W komunikacje agencji czytamy, że leki z liraglutydem i semaglutydem są obecnie powszechnie stosowane – szacuje się, że ekspozycja na te związki to obecnie 20 milionów pacjentolat, gdzie jeden pacjentorok rozumiany jest jako odpowiednik jednego pacjenta, który dany lek przyjmuje przez jeden rok. Nie jest jednak na ten moment nie jest jasne, czy zgłoszone przypadki są związane z mechanizmem działania leków, czy też wynikają na przykład ze schorzeń, jakie typowo towarzyszą pacjentom stosującym agonistów receptora GLP-1. Zachowania czy myśli dotyczące samobójstwa lub samookaleczenia nie są obecnie wymienione w dokumentacji tych preparatów jako znane działania niepożądane. Kompleksowe dane z przeglądu EMA powinny być znane w listopadzie 2023 roku.