Rozpoczyna się badanie prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, dotyczące leczenia dzieci w wieku 6-18 lat z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Terapia lekami o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym pozwala na całkowite wyeliminowanie wirusa z organizmu. Projekt dofinansowała Agencja Badań Medycznych.
Dzieci najczęściej zakażają się WZW typu C od swoich matek. Chociaż choroba u nich przebiega łagodnie, to odsetek dzieci, u których rozwija się zaawansowane włóknienie, w tym marskość wątroby, przed osiągnięciem dorosłości sięga kilkunastu procent. Nieleczone, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C wzw C jest postępującą chorobą wątroby prowadzącą do marskości i raka wątrobowokomórkowego. Czytaj więcej: Choroby zakaźne – sytuacja pacjentów w czasie pandemii
Obecnie najlepszą opcją terapeutyczną w przewlekłym wzw C u dzieci, pozwalającą na całkowite wyeliminowanie wirusa z organizmu są terapie bezinterferonowe oparte na stosowaniu leków o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym (DAA). Terapie te charakteryzują się skutecznością powyżej 95%, a także łatwością podania, krótkim czasem trwania terapii i wysokim wskaźnikiem bezpieczeństwa w porównaniu do dotychczas dostępnych dla dzieci terapii. – podkreśla opiekun merytoryczny projektu dr hab. Maria Pokorska-Śpiewak.