Strepsils na kaszelprzeznaczony jest do leczenia mokrego kaszlu. Lek zawiera karbocysteinę – najsilniejszą substancję mukoregulującą1. Szybko tnie zalegającą wydzielinę na kawałki2, ułatwiając odkrztuszanie i zmniejszając intensywność kaszlu3. Zawarta w nim substancja aktywna – karbocysteina, zmienia fizyczne i biochemiczne właściwości śluzu, zmniejszając jego lepkość4. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, ułatwiając odkrztuszanie, a w konsekwencji ograniczając kaszel5. Wspomaga proces oczyszczania nie tylko oskrzeli, ale również zatok6.
Kaszel kaszlowi nierówny – kaszel mokry
Kaszel mokry określany jest jako kaszel produktywny, ponieważ prowadzi do oczyszczania dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Pojawia się w przebiegu większości infekcji, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych7:
– oskrzeli
– płuc
– zatok przynosowych.
Kaszel mokrywystępuje także u 47% osób w przebiegu przeziębienia. Aż 22% badanych stwierdziło, że to właśnie kaszel jest jego najbardziej dokuczliwym objawem8. Lekarze podkreślają, że o sukcesie leczenia decyduje właściwe rozpoznanie rodzaju kaszlu (suchy czy mokry), ponieważ od tego zależy dobranie odpowiednich leków.
Jak rozpoznaćmokry kaszel?
Kaszel mokryczęsto przekształca się z wcześniejszego kaszlu suchego, towarzyszy mu wydzielina (ropna lub śluzowa). Jest mniej gwałtowny niż kaszel suchy. W leczeniukaszlu mokregonie należy przyjmować leków hamujących odruch kaszlu9.
Strepsils na kaszel
Strepsils na kaszeljest jednym z pierwszych leków zawierających karbocysteinę dostępnych bez recepty. Produkt występuje w formie wygodnych do połknięcia kapsułek. Zalecane dawkowanie podane jest na opakowaniu.
RB-M-86460
1. Doniec Z, Mastalerz Migas A, Krenke K, Mazurek H, Bieńkowski P. Rekomendacje postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ. 2016;2(4):305 321.
2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438
3. Karbocysteina.mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438)
4. Karbocysteina.mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438)
5. Rozrzedza wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie i w konsekwencji zmniejszając intensywność kaszlu
6. Dąbrowski P.Leszczyńska M. Mielcarek-KuchtaD. Rola karbocysteiny w leczeniu zapaleń zatok przynosowych, Otolaryngologia Polska 2012; 66(4a):15-19
7. Arcimowicz, M., Niemczyk K.: Przewlekły kaszel w praktyce otorynolaryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 1.2 (2012): 117-123.
8. The 2019 Study of OTC Cough & Cold products, Multi Sponsors Study
9. Źródło: Arcimowicz, M., Niemczyk K.: Przewlekły kaszel w praktyce otorynolaryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 1.2 (2012): 117-123.
RB-M-58261
Strepsils na kaszel, 375 mg, kapsułki, twarde. Skład jakościowy i ilościowy:
Każda kapsułka twarda zawiera 375 mg karbocysteiny. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz ChPL. Postać farmaceutyczna: kapsułka, twarda. Wskazania do stosowania:
Karbocysteina to środek mukolityczny do stosowania w leczeniu uzupełniającym chorób dróg oddechowych, charakteryzujących się nadmierną ilością lepkiego śluzu, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dawkowanie i sposób podawania Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Dawką podstawową jest wstępna dawka dobowa wynosząca 2250 mg karbocysteiny w dawkach podzielonych, którą można zmniejszyć do 1500 mg na dobę w dawkach podzielonych po osiągnięciu zadowalającej odpowiedzi, np. dwie kapsułki trzy razy na dobę, i dalej do jednej kapsułki cztery razy na dobę. Dzieci i młodzież:Stosowanie Strepsils na kaszel u dzieci nie jest zalecane. Sposób podawania:
Podanie doustne. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w ChPL. Stosowanie u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku osób w podeszłym wieku, osób ze stwierdzoną w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz osób przyjmujących jednocześnie leki, o których wiadomo, że powodują krwawienie z przewodu pokarmowego. Jeśli wystąpi krwawienie z przewodu pokarmowego, należy przerwać stosowanie leku.Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na kapsułkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”. Działania niepożądane Zaburzenia układu immunologicznego: Zgłaszano reakcje anafilaktyczne i przypadki rumienia trwałego polekowego. Zaburzenia żołądka i jelit: Zgłaszano krwawienie z przewodu pokarmowego występujące podczas leczenia karbocysteiną. Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego.Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Zgłaszano wysypki skórne i alergiczne wykwity skórne. Zgłaszano również odosobnione przypadki pęcherzowego zapalenia skóry, takiego jak zespół Stevensa-Johnsona i rumień wielopostaciowy. Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: + 48 22 49-21-309, Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydanego przez Prezesa URPL: 25715. OTC – Lek wydawany bez recepty.