Ministerstwo Zdrowia opublikowało zestaw pytań i odpowiedzi na temat dyżurów aptek. Resort wyjaśnia na przykład, że do pełnienia dyżuru może zostać wyznaczona wyłącznie apteka, nie ma natomiast takiej możliwości w stosunku do punktu aptecznego.
Podsumowuje również w kilku odpowiedziach, kiedy wyznaczanie dyżurów aptecznych jest obowiązkowe, a kiedy fakultatywne. Konieczność wyznaczenia dyżuru zależy od przypadku:
Zasadniczo niezależnie od sytuacji, zawsze w powiecie, którego siedzibą jest miasto liczące powyżej 40 tysięcy mieszkańców, wyznaczanie dyżurów jest fakultatywne. Natomiast jeżeli siedzibą powiatu jest miasto nie większe niż 40 tysięcy mieszkańców, wyznaczenie dyżurów będzie obowiązkowe tylko, jeżeli nie będą spełnione gwarancje zaspokajania potrzeb, o których mowa w nowym art. 94 ust. 3 zdanie pierwsze Prawa farmaceutycznego. Aby spełnienia albo brak spełnienia taki potrzeb ustalić, zarząd powiatu powinien przeprowadzić stosowną analizę poziomu zaspokajania potrzeb. Jeżeli natomiast gwarancje, o których mowa w ww. przepisie, istnieją w powiecie, wówczas nie ma tam obowiązku wyznaczania dyżurów, nawet jeżeli siedzibą powiatu jest miasto równe albo mniejsze niż 40 tysięcy mieszkańców. dyżurów aptecznych w powiatach mających swoją siedzibę w sąsiadujących z nimi miastach na prawach powiatu. (…)
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia również, kiedy władze powiatu powinny przeprowadzić analizę zaspokajania potrzeb, podkreślając, że jej podstawą powinien być przegląd przekazywanych zgodnie z nowymi przepisami prawa farmaceutycznego rozkładów pracy aptek ogólnodostępnych.
Dyżury powinny rozpoczynać się i kończyć o równych godzinach. Jeśli czas dyżuru wykracza ponad wymóg ustawowy, nie zostanie sfinansowany przez NFZ. Nie będzie również finansowane z puli środków Funduszu dyżurowanie kilku aptekom, gdyby doszło do nakładania się czasu dyżurowania. Nie ma przeszkód, aby powiat wydłużył czas dyżuru lub zlecił go w tym samym czasie kilku aptekom, ale za „ponadnormatywne” dyżury zapłacić będzie musiał samodzielnie. Kwoty zapłaty za dyżur powinny być takie same niezależnie od tego, kto jest finansującym dyżury (Narodowy Fundusz Zdrowia czy powiat).
Ministerstwo Zdrowia odpowiada także na pytanie, czy dyżur w porze nocnej musi być pełniony również w dzień wolny od pracy:
A zatem (…), w każdy dzień ustawowo wolny od pracy dyżur ma wynieść sumarycznie 6 pełnych godzin zegarowych (4 godziny + 2 godziny), ale nie musi ich zrealizować jedna i ta sama apteka ogólnodostępna, a z punktu widzenia przepisów mogą to być równie dobrze dwie różne apteki (przy czym czy byłoby to rozwiązanie optymalnie dogodne dla mieszkańców danego powiatu, pozostawia się ocenie i decyzji zarządu tego powiatu).