Farmaceuci wspólnoty europejskiej wspólnie potępiają bezprecedensową agresję militarną Rosji na Ukrainę i wyrażają solidarność z ukraińskimi kolegami i narodem ukraińskim w tych mrocznych czasach. Od początku konfliktu farmaceuci i organizacje farmaceutyczne w całej Europie zbierają fundusze i wspierają akcje humanitarne, m.in. poprzez darowizny sprzętu medycznego uznanego za najbardziej potrzebny ukraińskiemu Ministerstwu Zdrowia.
Ukraińska Izba Aptekarska w wezwaniu do podjęcia działań przeciwko rosyjskiej inwazji opisała wpływ wojny na działalność aptek ogólnodostępnych na Ukrainie. Przerażający raport i zdjęcia pokazują, że wiele aptek w całym kraju zostało zmuszonych do zamknięcia lub zostało całkowicie zniszczonych. Tam, gdzie apteki nadal mogą działać, farmaceuci narażają swoje życie, aby nadal wypełniać misję, jaką jest zapewnianie opieki pacjentom. Istnieje jednak dotkliwy niedobór leków. Nieustanny ostrzał pojazdów jadących w kierunku miast i wsi uniemożliwia dystrybucję produktów na terenie Ukrainy oraz dostawę leków i innych środków zgromadzonych dotychczas przez organizacje humanitarne w sąsiednich krajach.
W związku z tym PGEU wzywa do zagwarantowania stałego dostępu do leków wszystkim osobom dotkniętym wojną oraz do ustanowienia bezpiecznych korytarzy humanitarnych o najwyższym priorytecie, aby umożliwić dotarcie niezbędnego sprzętu medycznego do stref konfliktu. Wzywamy również wszystkich farmaceutów w całej Europie do dalszego wspierania inicjatyw podejmowanych przez ich krajowe stowarzyszenia farmaceutyczne i/lub wspierania międzynarodowych organizacji humanitarnych działających w terenie i z uchodźcami poprzez darowizny finansowe.
PGEU pozostaje mocno zaangażowana w ścisłą współpracę ze służbami humanitarnymi Komisji Europejskiej i wszystkimi innymi europejskimi organizacjami zajmującymi się ochroną zdrowia w celu zapewnienia wsparcia w każdy sposób, aby odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby opieki zdrowotnej.
PR-European-community-pharmacists-for-Ukraine